بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری برگزار می‌شود

میراث مکتوب- انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت روز ملی بزرگداشت خیام نیشابوری مراسم پاسداشت این حکیم و شاعر برجسته ایرانی را چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در فضای مجازی برگزار می‌کند.

در این رویداد که از ساعت ۱۷:۰۰ تا ۱۹:۰۰ برگزار خواهد شد، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سید حسین نصر استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن، توفیق سبحانی استاد زبان و ادبیات فارسی و عضو شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، میرزا ملا احمد ایران‌شناس، استاد آکادمی ملی علوم جمهوری تاجیکستان و رئیس انجمن دوستی تاجیکستان و ایران و گلرخسار صفی شاعر سرشناس تاجیک (ملقب به بانوی ملت) و عضو اتحادیه نویسندگان تاجیکستان سخنرانی خواهند کرد.

حکیم عمر خیام به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌سرود و در علوم مختلف کتاب‌های با ارزشی به رشته تحریر درآورده است. معاصرانش اورا با القابی چون امام، فیلسوف و حجت الحق ستوده‌اند. او همچنین در علم نجوم مهارتی تمام داشت، به طوری که گروهی از منجمین که با او معاصر بودند در ساختن رصد خانه سلطان ملکشاه سلجوقی با او همکاری کردند، همچنین به درخواست سلطان ملکشاه تصمیم به اصلاح تقویم گرفت که به «تقویم جلالی» معروف است. «خیام» در دوران زندگی خود از جهت علمی و فلسفی پرآوازه و مورد احترام علما، دانشمندان و فیلسوفان زمان خود بود.
این برنامه در نشانی‌های زیر در دسترس علاقه‌مندان خواهد بود:

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2
https://www.aparat.com/mafakherefarhangi
https://t.me/anjomanasarmafakher

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.