جهان‌شناسی سهروردی

میراث مکتوب- سهروردی، سنت ارباب انواع ایران پیش از اسلام، عالم مثالی افلاطون، و فرشته‌شناسی اسلامی را در جهان‌شناسی خویش جمع و بلکه احیا کرده است. در اندیشه او نظام عقول دهگانه اشراقیان، جای خود را به بی‌نهایت انوار قاهره طولی، انوار قاهره عرضی و انوار اسفهبدی فلکی و بشری می‌دهد. او از طریق چیزی که می‌توان از آن به پدیدار‌شناسی آسمان جهان تعبیر کرد خویش را از چنبره نظام محدود مشائیان رها می‌سازد و در عین التزام به قاعده الواحد به کثرت برون از شمار انوار مجرد قائل می‌شود. افزون بر این سهرودی کاشف یا احیاء کننده عالم مثل معلقه یا همان عالم مثال چونان عالمی واسط است. در پرتو جهان‌شناسی سهرودی نه فقط ملکوت جهان جمال و ژرفای بی‌مانندی پیدا می‌کند بلکه ناسوت آن نیز چونان جلوه آن ملکوت معنایی بسی ژرف‌تر خواهد داشت. این جهان‌شناسی که مبتنی بر نوعی واقع‌گرایی معنوی است برای انسان معاصر که درک او به ناسوت عالم محدود شده است و در آن ناسوت نیز فراتر از بعد ظاهری آن درک نمی‌کند، بسی راهگشا خواهد بود.

چهاردهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی دربارۀ سهروردی به «جهان‌شناسی سهروردی» اختصاص دارد که با سخنان دکتر انشالله رحمتی چهارشنبه هجدهم خردادماه 1401 ساعت 15 برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در آپارات پیگیری کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.