فلسفۀ موسیقی در سنت اسلامی

میراث مکتوب- فلسفۀ موسیقی پیشینه‌ای به قدمت خود فلسفه دارد و از دوران باستان تاکنون همواره در مکاتب مختلف درباره‌ی موسیقی فلسفه‌ورزی شده است. در سنت اسلامی نیز مباحث فلسفی عمیق درباره‌ی موسیقی وجود دارد که گرچه با عنوان مستقل «فلسفه‌ی موسیقی» مطرح نشده است، اما انسجام و در عین حال تنوع غیرقابل انکاری دارند. همچنین با گسترده دیدن مفهوم «فکر فلسفی» و بسط آن باحوزه‌هایی چون سنت عرفانی، می‌توان از گفتمان‌های دیگری در فلسفه‌ی موسیقی سخن گفت که آراء آنها مبتنی بر پیش‌فرض‌های فلسفی است، اما در آثار فلسفی رسمی بیان نشده‌اند. دراین باب چهارگونه اندیشه قابل تفکیک است: ابتدا گفتمان ریاضیاتی- فلسفی که به دو مکتب فیثاغورسی و مکتب فارابی قابل تقسیم است. دیگر گفتمان عرفانی و سپس در برابر آنها گفتمان شفاهی در سنت عملی موسیقی قرار می‌گیرد. نشان داده می‌شود که این گفتمان‌ها که در اصول و روش‌ها تفاوت‌های اساسی دارند، باوجود فرازونشیب‌های تاریخی، همگی تا انتهای دوران سنتی حضور داشته‌اند و سنت موسیقایی ایرانی ـ اسلامی بر آنها شکل گرفته و تداوم یافته است و امروزه نیز اندکی از آن آراء در گفتار سنت‌گرایان باقی است.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۱۴ تیر ساعت ۱۵ به  «فلسفۀ موسیقی در سنت اسلامی» اختصاص دارد که با حضور دکترسیدشاهین محسنی (دکترای فلسفه و مدرس دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر) برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.