دکتر حسن ذوالفقاری درگذشت

میراث مکتوب- دکتر حسن ذوالفقاری، استاد زبان و ادبیات فارسی، روز جمعه 17 تیرماه 1401، در سن 56 سالگی بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

 

 

 

حسن ذوالفقاری (متولد 1345 در شهر دامغان) عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، نویسنده، پژوهشگر، مؤلف کتاب‌های درسی و متخصص ادبیات عامه بود که بیش از 40 کتاب و 150 مقاله علمی از خود به یادگار گذاشته است.

از جمله آثار وی می‌توان به «منظومه‌های عاشقانه ادب فارسی»، « فرهنگ بزرگ ضرب‌المثل‌های فارسی»، «ادبیات مکتب‌خانه‌ای ایران» و «فرهنگنامه داستان‌های متون فارسی»، «داستان‌های امثال»، «سر دلبران»، «باورهای عامیانه مردم ایران»، «ادبیات داستانی عامه»، «یکصد منظومه عاشقانه فارسی»، «فارسی عمومی (برگزیده متون فارسی و آئین نگارش)»، «آئین نگارش و ویرایش»، «آموزش ویراستاری و درست‌نویسی»، «فرهنگ‌واره نامه‌نگاری» و «کتاب زبان و ادبیات فارسی دوره پیش‌دانشگاهی» اشاره کرد.

وی ریاست مركز تحقيقات زبان و ادبيات فارسی دانشگاه تربيت مدرس، عضویت در کمیته تدوین سند خط و زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و سردبیری فصلنامه علمی پژوهشی فرهنگ و ادبیات عامه را در کارنامه داشت.  

مراسم تشییع این استاد زبان و ادب فارسی، دوشنبه 20 تیر در دانشگاه تربیت مدرس و آیین خاک‌سپاری نیز 21 تیر در دامغان برگزار می‌شود.

مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب مصيبت وارده را به خانواده محترم ایشان و همکاران و دانشجویان‌شان تسليت گفته و از درگاه ايزد منان برای آن مرحوم، علوّ درجات و برای بازماندگان، صبر و شكيبايى آرزومند است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.