فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

میراث مکتوب- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فراخوان چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی را منتشر کرد. علاقه‌مندان تا ۱۰ آبان ۱۴۰۱ فرصت دارند آثار خود را برای دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

به گزارش دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی، این جشنواره ویژه علوم انسانی و اسلامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری بنیاد ملی نخبگان و مدیریت مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به صورت سالانه برگزار می‌شود.

آثار علمی در این دوره جشنواره در ۱۵ گروه علمی «اخلاق، ادیان و عرفان»، «تاریخ، جغرافیا و باستان ‌شناسی»، «حقوق»، «زبان، ادبیات و زبان‌شناسی»، «علوم اجتماعی و علوم ارتباطات»، «علوم‌اقتصادی، مدیریت و علوم مالی»، «علوم تربیتی، روان‌شناسی و علوم ورزشی»، «علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات منطقه‌ای»، «علوم قرآنی، تفسیر و حدیث»، «فقه و اصول»، «فلسفه، منطق و کلام»، «فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری»، «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)»، «مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی» و «مطالعات میان رشته‌ای» دریافت می‌شوند.

دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی از استادان، پژوهشگران و صاحبان آثار علمی حوزه علوم انسانی و اسلامی دعوت کرد آثار خود را در قالب کتاب پژوهشی، گزارش نهایی پژوهش، رساله دکتری، پایان‌نامه کارشناسی ‌ارشد، و مقاله پژوهشی در موضوع علوم انسانی- اسلامی که در سه سال گذشته (از ابتدای فروردین ۱۳۹۸ تا پایان اسفند ۱۴۰۰) به پایان رسیده یا منتشر شده ارسال کنند.

آخرین مهلت ثبت‌نام آثار برای جشنواره تا  ۱۰ آبان ۱۴۰۱ اعلام شده و علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی www.farabiaward.ir مراجعه کنند.

 

فراخوان بخش خارجی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

این جشنواره در بخش بین‌الملل، با هدف شناسایی استعدادها، آثار و نظریه‌های برتر، روش‌ها و طرح‌های جدید در پژوهش، در سه حوزه «ایران‌شناسی»، «اسلام‌شناسی» و «علم دینی»، نسبت به تشویق و معرفی موارد برگزیده به جامعه جهانی اقدام می‌کند.

بخش بین‌الملل این جشنواره در دوره چهاردهم از میان واجدین شرایط در دو عرصه «شخصیت پیشرو» و «تحقیق برتر»، تقدیر می کند. در این فراخوان از همه استادان، محققان و صاحبان آثار «دارای ملیت غیر ایرانی» دعوت شده است تا در بخش بین‌الملل دوره چهاردهم جشنواره فارابی، شرکت کنند.

اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فارابی در ژوئن ۲۰۲۳ میلادی (تیرماه ۱۴۰۲) در تهران برگزار می شود.

 

اهم ویژگی‌های شخصیت پیشرو

۱. داشتن آثار علمی و مرجع

۲. داشتن نوآوری درخور یا نظریه‌پردازی اثربخش

۳. داشتن سابقه مؤثر در بسط و گسترش آموزش عالی

۴. داشتن سابقه مؤثر در زمینه شاگردپروری

۵. تأثیرگذاری علمی و عملی در مجامع بین‌المللی

 

اهم ویژگی‌های تحقیق برتر

۱. داشتن مساله و چارچوب نظری مشخص

۲. روشمندی و بینارشته‌ای بودن تحقیق

۳. داشتن رویکرد نقادی دیدگاه‌ها و مکاتب مختلف در حوزه موضوعی تحقیق

۴. داشتن نوآوری درخور در تحقیق

۵. داشتن الگو، نظریه اثربخش یا نظام منسجم (در تحقیقات بنیادی) یا راهکار عملی و اجرایی ناظر به مشکلات موجود (در تحقیقات کاربردی)

۶. انتشار تحقیق در بازه زمانی از مارس ۲۰۱۹ (اسفند۱۳۹۷)  تا پایان مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰)

 

علاقمندان می‌توانند از سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) تا پایان نوامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) در سامانه جشنواره فارابی به نشانی www.farabiaward.ir   ثبت نام و مستندات لازم را بارگذاری کنند.

همچنین ثبت نام در سامانه جشنواره در دو قالب شخصیت حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد؛ بدین معنا که هم استادان، محققان و صاحبان آثار علمی و هم ناشران می‌توانند در سامانه مزبور ثبت نام کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.