تاریخچه حج به روایت تصاویر

میراث مکتوب- سیصد تصویر از آثار هنری و مصنوعاتی که در گذر قرن‌ها با محوریت سفر حج خلق شده‌اند، در یک کتاب جدید گردآوری شدند.

 

به مناسبت فرا رسیدن ایام حج، یک کتاب جدید محتوی صفحات گلاسه از آثار هنری و مصنوعات مربوط به بزرگترین سفر زیارتی جهان منتشر شد. این کتاب که حج و هنر زیارت (Hajj and the Arts of Pilgrimage) نام دارد، توسط انتشارات آسولین منتشر شده و اهمیت سفر به مقدس‌ترین شهر از دیدگاه اسلام را بازگو می‌کند.

در کتاب حج و هنر زیارت، مجموعه‌ای از مصنوعات ارزشمند از کلکسیون‌های خلیلی به نمایش درآمده است که طی ۵۰ سال توسط یک اندیشمند انگلیسی- ایرانی به نام ناصر دیوید خلیلی جمع آوری شد. این کلکسیون با بیش از ۲۸ هزار شی و نمایش بازه‌ای یک هزار و چهارصد ساله از تاریخ بزرگترین و جامع‌ترین مجموعه خصوصی در حوزه هنرهای اسلامی به شمار می‌رود.

کتاب حج و هنر زیارت به قلم قیصر ام خان، متصدی سابق موزه بریتانیا، نوشته شده و در آن بیش از ۵ هزار شی از کلکسیون خلیلی از جمله رونوشت‌های منحصر به فرد از قرآن، دست نوشته های مصور، ابزارهای علمی، منسوجات و کتابهای نایاب به تصویر درآمده‌اند.

در کتاب حج و هنر زیارت تصاویری از مکه نیز وجود دارند. از جمله این تصاویر می‌توان به یک تصویر رنگی متعلق به سال ۱۸۴۵ اشاره کرد که کل شهر را به همان شکلی که بود نشان می‌دهد.

این کتاب همچنین شامل برخی از اولین عکس‌های موجود از حج است، از جمله عکسی که در سال ۱۸۸۰ میلادی از زائرانی گرفته شد که به دور خانه خدا می چرخیدند.

از آنجایی که سفر حج معمولا از چشم آنان که مسلمان نیستند، دور نگه داشته می‌شود، خان در کتاب حاضر کوشیده به این زیارت باستانی و پرمفهوم گریز بزند و اهمیت معنوی و فرهنگی آن را به کسانی که با این سنت آشنایی ندارند معرفی کند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.