«شاهنامه و پایان ساسانیان» نقد و بررسی می‌شود

میراث مکتوب- نشست نقد و بررسی کتاب «شاهنامه و پایان ساسانیان» به همت خانه اندیشمندان علوم‌انسانی برگزار می‌شود.

نشست نقد و بررسی کتاب «شاهنامه و پایان ساسانیان» از سلسله نشست‌های کتاب‌محور ادب پارسی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود. در این مراسم دکتر صفورا برومند، دکتر بهرام پروین گنابادی و دکتر آرزو رسولی با حضور دکتر زاگرس زند، مولف کتاب، سخنرانی می‌کنند.

این نشست یکشنبه 6 شهریور 1401 ساعت 18 در خانه اندیشمندان علوم انسانی و با همکاری انجمن سرو سایه‌فکن و انجمن دوستداران شاهنامه البرز برگزار می‌شود.

کتاب «شاهنامه و پایان ساسانیان» در راستای روایت شاهنامه از تاریخ ساسانیان، از شرح ماجرای شورش بر خسروپرویز تا فروپاشی سلسله ساسانی را در شاهنامه با روایت‌های مهم‌ترین منابع اسلامی و نیز منابع بیزانسی، ارمنی و سریانی مقابله کرده، همانندی‌ها و تفاوت‌های آن‌ها را بررسی کرده، برتری‌ها و کاستی‌های روایت شاهنامه را نشان داده و به معرفی گزارش‌های تاریخی شاهنامه از این دوره که در منابع دیگر یافت نمی‌شود، پرداخته است.

کتاب «شاهنامه و پایان ساسانیان» به قلم زاگرس زند از سوی بنیاد موقوفات افشار با همکاری انتشارات سخن چاپ و راهی بازار نشر شده است که نشست نقد و بررسی آن در خانه اندیشمندان به آدرس خیابان نجات‌الهی (ویلا)، نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی، سالن حافظ برگزار خواهد شد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.