«سفیر فرهنگ و دوستی» منتشر شد

میراث مکتوب- ارجنامۀ علی‌اشرف مجتهد شبستری با عنوان «سفیر فرهنگ و دوستی» به کوشش و خواستاری مجید اسدی و جواد رسولی با مقدمۀ کوتاهی از دکتر مهدی محقق، از سوی نشر خردگان، منتشر شد.

در دیباچۀ این اثر محقق در سخنانی کوتاه شبستر را یکی از شهرهای مهم آذربایجان دانسته که دانشمندان بسیاری از جمله شیخ محمود شبستری از آنجا برخاسته‌اند.

وی خاندان مجتهد شبستری را از بیوتات کهن روحانیت در آذربایجان قلمداد کرده و از آن میان دکتر علی‌اشرف مجتهد شبستری را جامع علم و سیاست دانسته است.

گردآورندگان «سفیر فرهنگ و دوستی» در مقدمۀ خود بر این اثر با اشاره به انتشار کتاب «سفیر کبیر» به خط سیریلیک در سال‌ها پیش در تاجیکستان به عنوان ارجنامه‌ای برای دکتر مجتهد شبستری نوشته‌اند: «هم‌زمان با آغاز نویسه‌گردانی کتاب سفیر کبیر اصل کتاب که به خط سیریلیک بود اسکن شد و فایل دیجیتالی آن در پایگاه اینترنتی موسسۀ پژوهشی میراث مکتوب بارگذاری شد.

کتاب سفیر کبیر ارجنامه‌ای است که به خواستاری فاتح عبدالله و میرزا شکورزاده با مقالاتی از سوی نویسندگان، روشنفکران و مقامات تاجیکستان دربارۀ دکتر مجتهد شبستری منتشر شده است.

«یادها و خاطرات» نخستین بخش از کتاب «سفیر فرهنگ و دوستی» است. در این بخش بیش از بیست یادداشت‌ دربارۀ سلوک معنوی و شخصیتی و همچنین ابعاد کاری و علمی ایشان منتشر شده است. نظام‌الدین زاهدی، باباجان محمداُف، کوفی عنان، نیکولاس بورسینگر، فلورانس دانیلز از جمله نگارندگان این یادداشت‌ها هستند. نوشته‌های باتمان غلیچ، ناصر تکمیل همایون، حمید باستانی پاریزی، محمدحسین ساکت و همچنین یادداشت‌هایی از خانواده دکتر علی‌اشرف مجتهد‌ شبستری در این بخش منتشر شده است.

«نقش جمهوری اسلامی ایران و نخستین سفیر در برقراری صلح» مقاله‌ای به قلم دکتر علی‌اشرف مجتهد‌ شبستری، در بخش دوم این ارجنامه منتشر شده است.

بخش «مقالات» سومین بخش کتاب «سفیر فرهنگ و دوستی» است. در این بخش مقالاتی از کریم اشراق، اکبر ایرانی، غلامعلی حدادعادل، فرهنگ رجایی، علی‌اشرف صادقی، شیرین مصفا، سیدکمال میرخلف و بسیاری دیگر، منتشر شده است.

نخستین جلد ارجنامۀ دکتر علی‌اشرف مجتهد شبستری در تاجیکستان با عنوان «سفیر کبیر» منتشر شده است. کار نویسه‌گردانی این اثر را رضا نقدی بر عهده داشته است و استاد محمدعلی موحد نیز مقدمه‌ای بر آن نگاشته است.

دکتر علی‌اشرف مجتهد شبستری، دیپلمات ایرانی و نخستین سفیر ایران در تاجیکستان و سفیر و معاون دائم ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو بوده است. وی دارای دکترای اقتصاد بین‌الملل از امریکاست.

انتشارات خردگان کتاب ارجنامۀ «سفیر فرهنگ و دوستی» را به بهای 350 هزار تومان به چاپ رسیده است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.