جزئیات برگزاری «همایش شمس و مولانا»

میراث مکتوب- هشتمین همایش بین المللی «شمس و مولانا» روزهای پنجشنبه و جمعه هفتم و هشتم مهرماه 1401 به صورت حضوری طبق روال همه ساله در شهر خوی برگزار می‌‌شود. روزهای یکشنبه و دوشنبه 10 و 11 مهرماه نیز سخنرانی‌های مجازی انجام خواهد شد.

فاطمه مدرسی، دبیر هشتمین همایش علمی شمس و مولانا در تشریح جزئیات برنامه‌های مراسم پایانی این رویداد گفت: ۵۳ مقاله به مرحله نهایی داوری هشتمین همایش بین‌المللی شمس و مولانا در خوی راه یافتند که از میان آن‌ها ۶ مقاله برای ارائه حضوری و ۳۰ مقاله برای چاپ در کتاب مجموعه مقالات از طرف کمیته داوران انتخاب شدند.

او افزود: در این همایش، اساتیدی از دانشگاه‌های باغچه‌شهر استانبول، سلجوق قونیه، آتاتورک ارزروم و یوزونجی‌ییل وان حضور خواهند داشت. همچنین بخش دیگری از اساتید خارجی و داخلی در روزهای نهم و دهم مهر ماه این همایش علمی را به صورت مجازی ادامه خواهند داد.

فاطمه مدرسی خاطرنشان کرد: افزون بر نویسندگان مقالات برگزیده، سخنرانان مدعو از دانشگاه‌های تهران، شیراز، تبریز، ارومیه، علامه طباطبایی، زنجان و سیستان و بلوچستان و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به سخنرانی خواهند پرداخت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه تاکید کرد: مقالات و سخنرانی‌های این دوره از همایش با اولویت شمس‌پژوهی و مقالات شمس انتخاب شده‌اند که این رویه در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

مدرسی اظهار امیدواری کرد با تداوم این رویکرد با همکاری سایر دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی داخل و خارج از کشور محتوای بیشتر و باکیفیت‌تری در رابطه با شمس تبریزی تولید شود.

بنا بر اعلام دبیر علمی هشتمین همایش بین‌المللی شمس و مولانا در خوی، عقد قرارداد همکاری با اساتید دانشگاه‌های خارجی و ارائه جدیدترین یافته‌ها از نسخ خطی مقالات شمس تبریزی از جمله رویدادهای ویژه این همایش خواهد بود.

جعفرپور مدیر تولیت شمس تبریزی و رئیس همایش نیز با اعلام این‌که تعدادی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخلی و خارجی با حضور در همایش بین‌المللی شمس و مولانا برنامه‌های این رویداد را منعکس خواهند کرد، گفت: با هماهنگی‌های انجام شده با اداره کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی شبکه‌های تلویزیونی خبرنگاران و تهیه کنندگان این رسانه با حضور در همایش، برنامه‌های این رویداد بین‌المللی را پوشش خواهند داد.

او سپس گفت: تاکنون حضور خبرنگاران و عوامل «آناتولی ترکیه و آپای آذربایجان و شبکه سحر رسانه ملی کشورمان» در هشتمین همایش بین‌المللی شمس و مولانا قطعی شده است و گزارش‌های تهیه شده توسط این گروه خبری در دیگر شبکه های خبری از جمله فرانسه و آمریکا و الجزایر نیز منعکس خواهد شد

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.