بررسی نسخ و شرح متن حدیث عنوان بصری

میراث مکتوب- کتاب «حدیث عنوان بصری، ارزیابی سندی، تحلیل انتقادی نسخه‌ها و شرح متن» تألیف کاوس روحی برندق به‌تازگی توسط شرکت چاپ و نشر بین الملل روانه بازار نشد شده است.

این کتاب شرح دستورالعمل منسوب به امام صادق (ع) برای سلوک الی الله است. از آنجایی که یکی از روایات حاوی نکات جامع و کامل برای سالکان راه و مورد تأکید عارفان بزرگ است، حدیث منقول از امام صادق علیه‌السلام است که به نام راوی آن، «عنوان بصری» معروف شده است. این حدیث توضیح کاملی از عبودیت و بندگی خداوند و راه‌های رسیدن به آن را ارائه می‌دهد و در میان احادیث عمیق عرفانی، دستورالعملی زنجیروار است که مطالب کلیدی را گام‌به‌گام بیان کرده است.

ابتدا به علم و تقسیم‌بندی آن به علم حصولی و حضوری یا اکتسابی و علم لدنّی اشاره کرده و بر عبودیت به‌عنوان مهم‌ترین راه دستیابی به علم لدنّی تأکید نموده است، به‌گونه‌ای که شاید در هیچ روایتی، عبودیت این‌گونه جامع و کامل توضیح داده نشده است. و در ادامه نُه دستورالعمل بسیار مهم و کلیدی و درعین‌حال ساده درباره آداب عبودیت بیان نموده است. لذا آیت‌الله قاضی (ره) که جامع علم و عمل و فقه و عرفان و علوم دیگر در رشته‌های مختلف معقول و منقول بود، از بین همه روایات، بر حدیث عنوان بصری تأکید بسیاری داشت، آن را برای سالکان مبتدی بهترین روایت می‌دانست و توصیه می‌نمود که این روایت را بنویسند، در جیبشان بگذارند، هفته‌ای یکی دو بار بخوانند و به دستورهای آن عمل کنند.

کتاب «حدیث عنوان بصری، ارزیابی سندی، تحلیل انتقادی نسخه‌ها و شرح متن» نگاشته کاوس (محمد) روحی برندق؛ از شاگردان حضرت آیت‌الله بهجت و آیت الحق سعادت پرور پهلوانی تهرانی (ره) و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، تلاشی است در شرح و توضیح حدیث عنوان بصری، به‌عنوان یک بسته کامل و جامع اخلاق و عرفان عملی، که در فصل اول متن حدیث بر اساس نسخه بحارالانوار، همراه با برگردان فارسی و گزیده نکات حدیث عنوان بصری ذکر گردیده و در فصول بعدی به شرح فرازهای این روایت راهبردی پرداخته شده است و در فصل آخر، به‌طور تخصصی به پژوهش درباره نقد سندی و تحلیل انتقادی نسخه‌های حدیث عنوان بصری پرداخته شده است. اهتمام اصلی نگارنده در شرح این حدیث صرفاً به پرده‌برداری از لطایف کلام صادق آل محمد علیه‌السلام و توجه دادن خوانندگان به ظرایف سخن آن امام همام (ع) معطوف است و در موارد معدود، پاره‌ای مباحث کلیدی مرتبط که توضیح و بسط بیشتری را می‌طلبید و در فهم حدیث عنوان بصری نقش اساسی دارد، مورد بررسی قرار گرفته است. امید که مورد توجه اولیای الهی و چراغی فرا راه سالکان الی الله قرار گیرد.

این‌کتاب با ۳۰۴ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۹۱ هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.