درس‌گفتارهای سیاستنامه‌نویسی و اندیشه ایرانشهری

میراث مکتوب- جلسات درسگفتارهای وبیناری «سیاستنامه نویسی و اندیشه ایرانشهری: نقد و بررسی پاره‌ای از برداشت‌های نادرست از تاریخ اندیشه سیاسی در ایران و اسلام» با ارائه حسن انصاری برگزار می‌شود.

 

حسن انصاری، مدرس مدرسه مطالعات تاریخی مؤسسه مطالعات پیشرفته پرینستون، چهار درسگفتار «سیاستنامه نویسی و اندیشه ایرانشهری: نقد و بررسی پاره‌ای از برداشت‌های نادرست از تاریخ اندیشه سیاسی در ایران و اسلام» را برگزار می‌کند.

چهار درسگفتار یاد شده از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰ شب به وقت شرق آمریکا برگزار می‌شود و روزهای برگزاری آن به این شرح است:

یکشنبه و سه شنبه، ۱۶ و ۱۸ اکتبر (روزهای بیست و چهار و بیست و ششم مهر)

یکشنبه و سه شنبه، ۲۳ و ۲۵ اکتبر (روزهای اول و سوم آبان)

انصاری در توضیح این درسگفتارها نوشته است: «در این سلسله درسگفتار تحلیلی تاریخی به دست خواهیم داد از سیر تحول اندیشه سیاسی در تاریخ ایران اسلامی در ارتباط با دستگاه خلافت و قدرت در عصر عباسی. در همین چارچوب به برخی خطاها در تفسیر سنت «سیاستنامه نویسی» نیز که تحت عناوینی مانند اندیشه سیاسی ایرانشهری در سال‌های اخیر بدون مستندات دقیق مطرح شده خواهیم پرداخت. درباره ماوردی و غزالی و خواجه نظام الملک و سنت‌های سیاستنامه نویسی و نصیحة الملوک‌ها و احکام السلطانیه‌ها به بحث خواهیم پرداخت و نظریه تازه‌ای را در این زمینه ارائه خواهیم داد.» به نظر می‌رسد که عمده نقد انصاری در این درسگفتارها نقد به اندیشه‌های سید جواد طباطبایی باشد.

حسن انصاری پژوهشگر تاریخ و تفکر اسلامی و نویسنده کتاب‌هایی چون «بررسی‌های تاریخی در حوزه اسلام و تشیع»، «گنج پنهان، شرح احوال و آثار علامه مرحوم سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی» و مصحح کتاب‌هایی چون «التفصیل لجمل التحصیل» اثر سلیمان بن عبدالله خراشی و «شرح المقدمة فی الکلام» اثر ابوالقاسم عبدالرحمان بن علی حسینی است. او هم‌اکنون مدرس میهمان مدرسه مطالعات تاریخی مؤسسه مطالعات پیشرفته پرینستون است و در شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی نیز عضویت دارد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.