چاپ دوم «دیوان حافظ (کهن‌ترین نسخۀ شناخته شدۀ کامل)» منتشر شد

میراث مکتوب- چاپ دوم دیوان حافظ (کهن‌ترین نسخۀ شناخته شدۀ کامل - کتابت 801 ق) از سوی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب منتشر شد. 

این دستنویس کهن‌ترین نسخۀ شناخته شده و کامل از دیوان حافظ است و به شماره 5149 در کتابخانه نورعثمانیه (استانبول) نگهداری می‌شود و شامل 435 غزل، 1 ترجیع بند (بندی از آن)، 26 قطعه، 4 مثنوی و 11 رباعی است.

 

 

بنا به گزارش ترقیمه، کتابت اشعار حافظ را محمد بن عبدالله بن محمد ابوبکر بن کریمشاه ملقب به غیاث ابرقوهی در روز چهارشنبه بیستم جمادی الاول سال 801 ق به اتمام رسانده است. خط ابرقوهی از مشق‌های نخستین نستعلیق‌نویسی پس از سده 8 ق است و جریانی را می‌آزماید که در آن تعلیق به نستعلیق جای می‌پردازد و در مسیر همین تجربه است که هنوز نستعلیق غیاث ابرقوهی از کرشمه‌ها و غمزه‌های تعلیق نیز برخوردار است.

مهم‌ترین امتیاز این دستنویس، وجود دیباچۀ محمد گلندام (جامع دیوان حافظ) در آن است و تاکنون قدیم‌ترین نسخه از این دیباچه است که شناخته شده. غزلیات در نسخه نورعثمانیه به ترتیب الفبای قوافی تنظیم یافته و از این نکته معلوم می‌شود که از همان ازمنۀ قریب به دوره حافظ غزلیات او بر اساس قوافی سامان یافته بوده است. مقایسه و مقابله نسخه نورعثمانیه با دیگر نسخه‌های کهن حافظ، تفاوت‌هایی را در ضبط و قرائت برخی از کلمات نشان می‌دهد و تشابهاتی را نیز مشخص می‌نماید.

دستنویس شماره 5149 نورعثمانیه مجموعه‌ای است شامل اشعار شش شاعر که اشعار حافظ نخستین جزو از مجموعه است و برگ‌های 1 تا 41 آن را به خود اختصاص داده است.

این اثر به کوشش و با مقدمه بهروز ایمانی معرفی و شناسایی شده و در پایان آن نیز تصاویری از منابع کهن اشعار حافظ گرد آمده است.

چاپ دوم دیوان حافظ (کهن‌ترین نسخۀ شناخته شدۀ کامل - کتابت 801 ق)، با دیباچۀ محمد گلندام (جامع دیوان حافظ)، به کوشش بهروز ایمانی، در 160 صفحه، در قطع رحلی و با کاغذ تحریری، به بهای 400 هزار تومان منتشر شده است.

علاقهمندان می‌توانند برای تهیه این اثر و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 66490612 داخلی 105 با واحد فروش مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب تماس حاصل نمایند.

 

تصاویر نخستین و آخرین اشعار نسخه

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.