اعلام فراخوان دوسالانۀ «نقد زرین»

میراث مکتوب- انجمن علمی نقد ادبی ایران و مؤسسۀ خانۀ کتاب با همکاری و حمایت شماری از انجمن‏‌های علمی مردم‌‏نهاد و مراکز دانشگاهی، با هدفِ حمایت و تشویق پژوهش‌های اصیل انتقادی و جریان‌ساز که با رویکرد جدید به متون ادب فارسی و در قالب مقاله تألیف شده باشند، دومین دورۀ جایزۀ دوسالانۀ دکتر عبدالحسین زرین‌کوب را در اسفند ۱۴۰۱ برگزار می‌کند.

بر همین اساس، از عموم پژوهشگران دعوت می‌شود مقالات چاپ‏‌شدۀ خود را که دارای شرایط شرکت در این فراخوان است، به دبیرخانۀ دائمی جایزه به نشانی jazarrinkub@gmail.com  ارسال کنند.

بر اساس این فراخوان همچنین، مقالات چاپ‌‏شده در بازۀ زمانی سال‌‏های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در نشریات علمی دانشگاهی و سایر مجلات معتبر می‌توانند در این رویداد ادبی حضور داشته باشند.

زمان ارسال مقاله تا پایان روز ۱۵ دی ۱۴۰۱ خواهد بود و مقالات باید به صورت فایل PDF به نشانی ذکرشده ارسال شوند.

در این فراخوان آمده‌ است که شاخص‌های مقالات برتر عبارتند از: صورت‌بندی متفاوت و جدید از مباحث نظری نقد یا بازخوانی متمایز متن‏‌ها با هدف نظریه‌پردازی در زمینۀ نقد ادبی معاصر؛ بازخوانی نظریه‌‏های نقد کلاسیک غربی و شرقی؛ معرفی نظریه‏‌های مغفول قدیم و جدید؛ برابرخوانی مفاهیم نقد: درون‌‏فرهنگی و برون‏‌فرهنگی؛ پیشنهاد روش‌های از آنِ خود کردن نظریه‌‏ها، مفاهیم و کاربست آن‌‏ها؛ تبیین تاریخی نقد ادبی: دگردیسی و گسست.

شایان ذکر است که مقالات برخوردار از ویژگی‌های «اصالت در یافته‌ها، دقت و انسجام، روش متقن و شفافیت در نگارش، و جامعیت در منابع و شاخصیت در نتایج» در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت.

بر اساس این گزارش، داوری آثار نیز این‌گونه خواهد بود که مقالات برای ارزیابی به مجموع‌ه‏ای گسترده از پژوهشگران حوزۀ نقد ادبی در کارگروه‌‏های تخصصی تشکیل‌‏شده از سوی انجمن ارسال و پس از دریافت نتایج و جمع‏‌بندی، نامزدهای دریافت جایزه در هیئت مدیرۀ انجمن انتخاب و معرفی خواهند شد.

دبیر این رویداد علمی ادبی، ابراهیم خدایار، رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، معاون علمی جایزه، سیدعلی، قاسم‌‏زاده، عضو هیئت مدیرۀ انجمن و استاد دانشگاه بین‏‌المللی امام خمینی (ره) قزوین و دبیر اجرایی جایزه، حسن گوهرپور، منتقد، شاعر و عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران است.

نخستین دورۀ این جایزه در اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد.

براساس این خبر، برای این دوره و سایر دوره‌ها، انجمن علمی نقد ادبی ایران برای حمایت از معرفی اندیشۀ انتقادی ملیِ نهفته در میراث ادب فارسی و گسترش آن به مراکز علمی همسو در ایران و جهان، از همۀ نهادهای علمی ـ فرهنگی و مراکز دانشگاهی برای مشارکت در این رویداد علمی دعوت به همکاری می‌‏کند.

علاقه‏‌مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وبگاه رسمی انجمن به نشانی  http://anjomannaghd.ir/  مراجعه کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.