نقد و بررسی رویکردها به شخصیت و شعر حافظ در سدۀ اخیر

میراث مکتوب- در صد سال اخیر یگانه شاعر ایران که دیوانش بیش از دیگر شاعران تصحیح و چاپ شده و درباره‌اش بیشترین پژوهش‌ها انجام شده شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی است. با این‌همه هر چه به تعداد این پژوهش‌ها افزوده شده، این شاعر پرده ‌نشین، کمتر رخ از نقاب خویش برداشته و درعین حال محبوبیت او بیشتر شده و البته هرکس خویش را در آیینه‌ی او دیده است و از ظن خود یار او شده است. از ۱۳۰۰ خورشیدی به این سو پژوهش‌های بسیاری درباره‌ی دیوان و شخصیت این شاعر ملی ایران شده و از نظرگاه‌ها و رویکردهای مختلف به او و شعرش توجه شده است.

عمده‌ترین رویکردها به حافظ و شعر او عبارت‌اند از: رویکرد متن‌شناختی، معناشناختی و ادبی، دینی، کلامی، فلسفی، عرفانی، سیاسی و علمی. در این نشست  برخی از مهم‌ترین دیدگاه‌ها درباره‌ی حافظ و نقدهایی را که به این دیدگاه‌ها شده‌است، بازگو می‌شود.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه شنبه  ۱۷ آبان ساعت ۱۵ به «نقد و بررسی رویکردها به شخصیت و شعر حافظ در سده‌ی اخیر»  اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر محسن معینی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.