رونمایی از نسخه نفیس قرآن بازمانده از عهد سلجوقی

میراث مکتوب- آیین رونمایی از نسخۀ نفیس و خطّی قرآن کریم همزمان با هفتۀ کتاب در کتابخانۀ ملّی ایران برگزار می‌شود.

بیش از یکصد برنامه فرهنگی در هفتۀ کتاب در کتابخانة ملّی ایران برگزار می‌شود که از جمله مهمترین این برنامه‌ها، آیین رونمایی از یک نسخۀ خطی قرآن کریم بازمانده از دورۀ سلجوقی است.

این نسخه نفیس که به همّت سازمان اسناد و کتابخانة ملّی جمهوری اسلامی ایران و با هدف حفاظت از آثار کهن ملّی در ماه های اخیر خریداری و در فهرست نسخ خطّی کتابخانة ملّی ایران به ثبت رسیده است، طی مراسمی در روز سه شنبه 24 آبان ماه، ساعت 9:30 و همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، در کتابخانة ملّی ایران (تالار قلم) رونمایی خواهد شد.

این نسخه از قرآن مترجَم دوره سلجوقی به خط نَسخ کهن که احتمالاً حدود سده ششم هجری قمری کتابت شده، از آیة ۴۱ «سوره بقره» تا آیة ۸ «سوره قارعه» را در بردارد. ترجمۀ فارسی کهن، در بین سطرها نوشته شده است و ترجمۀ تحت‌اللفظی آن، روان و رساست.

در آغاز ترجمه، قبل از هر سوره به ترتیب: نام سوره، مکّی یا مدنی، تعداد آیات، تعداد کلمات، تعداد حروف، روایتی کوتاه از حضرت رسول(ص) به نقل از «اُبَیّ بن کَعب» در خواص خواندن آن سوره آمده است. این نسخۀ نفیس، دارای 291 برگ و هر برگ ۱۳ سطر است که آغاز آن از آیة ۴۱ سورۀ مبارکۀ بقره و انجام نسخه آیۀ ۸ سوره مبارکه قارعه است.

همچنین آرایه‌های بکار رفته در نسخه به سبک سلجوقی و مشتمل بر شمسه و ترنج‌های کوچک و متوسط و گل‌های تزئینی در حاشیة اوراق، رموز سجاوندی و مواضع سجدات در حاشیه به رنگ سرخ و تقسیمات اجزاء و احزاب در حاشیه به رنگ سرخ و سیاه است.

جنس کاغذ نسخه، سمرقندی نخودی ‌است. جلد نسخه الحاقی، مقوایی نخودی و عطف نیز پارچه‌ای قرمز است. امتیاز این نسخه نسبت به سایر نسخ موجود، قدمت و ترجمه فارسی کهن است که گمان می‌رود بازمانده از دورۀ سلجوقی (قرن ۶ ق) باشد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.