انتشار چاپ بیستم «کیمیای سعادت»

میراث مکتوب- انتشارات علمی و فرهنگی بیستمین چاپ تصحیح زنده‌یاد حسین خدیوجم از «کیمیای سعادت» امام محمد غزالی را با شمارگان ۵۰۰ نسخه (دو جلد) و بهای ۶۴۳ هزار تومان منتشر کرده است. نخستین چاپ این کتاب به سال ۱۳۶۱ منتشر شد. «کیمیای سعادت» را بهاالدین خرمشاهی و احمد آرام نیز تصحیح کرده‌اند.

کیمیای سعادت درباره اصول دین اسلام که امام غزالی آن را در آخرین سال‌های قرن پنجم هجری به زبان فارسی نوشت. این کتاب از مشهورترین کتب عرفانی و دینی به‌شمار می‌رود که از لحاظ فصاحت کلام، سلاست انشا و خالی بودن از تکلف و تصنع کمتر نظیر دارد و به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار جهان اسلام و تمدن ایرانی - اسلامی بارها به زبان‌های خارجی ترجمه شده است.

کیمیای سعادت در اصل چکیده‌ای است از کتاب بزرگ احیا علوم الدین، با افزون و کاستی‌هایی که غزالی آن را با همان نظم و ترتیب به زبان مادری خود نوشته است. مقدمه کتاب در چهار عنوان است: خودشناسی، خداشناسی، دنیاشناسی و آخرت‌شناسی. متن کتاب مانند احیا به چهار رکن تقسیم شده: عبادات، معاملات، مُهلکات، و مُنجیات.

زنده‌یاد حسین خدیو جم که به سال ۱۳۶۵ درگذشت، یکی از مهم‌ترین غزالی پژوهان عصر جدید ایران است که مدتی را نیز به عنوان رایزن فرهنگی ایران در افغانستان مشغول به فعالیت بود. این شخصیت فرهنگی مهم و اثرگذار کتاب «احیا علوم الدین» را نیز ترجمه و شرح کرد و بنا به وصیت خود نیز پس از وفات در جوار امام محمد غزالی به خاک سپرده شد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.