درنگی بر کارنامه خوشنویسی ایرانی

میراث مکتوب- کتاب «دِرنگی بر کارنامه خوشنویسی ایرانی» به سفارش کمیسیون ملی یونسکو- ایران، تدوین و توسط انتشارات سبزه چاپ و منتشر شده است. این اثر حاصل دو سال پژوهش مؤلف درباره خوشنویسی ایرانی و مشتمل بر یازده فصل موجز تحلیلی با عناوین ذیل است: خط خوب و خط‌ نگاری ایرانی پیش از اسلام، قلم کوفی، قلم‌های شش‌گانه، قلم تعلیق، قلم نستعلیق، قلم شکسته، خطوط تزیینی و تفننی، نقاشی‌خط، قلم‌های جدید معاصر، انجمن خوشنویسان ایران و زنان خوشنویس.

گفتنی است مؤلف کتاب در هر فصل، علاوه بر رجوع به سرچشمه‌های تاریخی شکل‌گیری و پیکره‌بندی هر قلم، به معرفی سبک‌شناسانه‌ی خوشنویسان و هنرمندان تاثیرگذار صد سال اخیر(۱۴۰۰-۱۳۰۱ شمسی) در عرصه‌ خوشنویسی و خط‌نگاری ایرانی پرداخته است.

این کتاب در قطع رحلی کوچک (آ چهار) با ۳۳۲ صفحه گلاسه رنگی و ۲۵۶ تصویر منتشر شده است.

علاقه‌مندان به خوشنویسی ایرانی می‌توانند این کتاب را در فروش ویژه تا پایان آذر ۱۴۰۱ با ۲۰ درصد تخفیف از نشانی ذیل تهیه کنند.

https://sabzehart.ir/sabzeh-publication/product/view/1/13

چکیده‌ای از پیش‌گفتار کتاب:

خوشنویسی ایرانی از حیث فرم و محتوا، عین تعادل است و هماهنگی؛ هنری است که هم مبنای هندسی و تخیّلی بسیار قوی دارد، هم ریشه­‌ تاریخی و اجتماعیِ متناسب با جغرافیای فرهنگی ایران‌شهر و آموزه‌‌های اسلامی؛ از همین رو در ارزیابی آثار آن و در پرداختن به وجوه هنری‌اش باید نگاهی کلان داشت؛ نه آن را با نگاهی فراتاریخی، به رویکردهای عرفانی و نمادهای دینی محدود کرد و نه به‌صورت افراطی صرفا از زاویه‌ی هندسه و فرم دید؛ خوشنویسان، استادان، هنرمندان و پژوهشگران خبره، از نگاه صاحب این قلم، بندبازانی‌اند که بر طناب استوار خوشنویسی ایرانی به درک این تعادل فرهنگی و فرمی نائل آمده‌‌اند.

منبع: کمیسیون ملی یونسکو- ایران

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.