روز اسناد و میراث مکتوب همراه با استاد حسن لاهوتی

ميراث مكتوب - مرکز پژوهشی میراث مکتوب همزمان با فرارسیدن 19 ارديبهشت روز اسناد و میراث مکتوب، یاد استاد حسن لاهوتی را در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گرامی می دارد.
در این نشست استاد بهاء الدین خرمشاهی، دکتر محمدجعفر یاحقی و آقای محمدحسین ساکت به بیان خاطراتی از استاد حسن لاهوتی خواهند پرداخت.
استاد حسن لاهوتی در سال 1323در شهر سبزوار به دنیا آمد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدائی و متوسطه، از دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد در رشتۀ زبان انگلیسی لیسانس و از دانشگاه ايالتي ميشيگان «MSU» دانشنامه فوق لیسانس گرفت و بعد از انقلاب به مشهد بازگشت. استاد لاهوتی، از سال 1363 به عنوان مترجم در بنیاد پژوهشهاي اسلامي آستان قدس رضوي مشغول شد. ممارست او در ادب فارسی، احاطه بر زبان انگلیسی و هم جواریش با استاد سيدجلال الدين آشتياني از وی محقق و مترجمی کم نظیر به وجود آورد. وی مدتی مدرس دانشگاه پيام نور بود و بعد ازآن عضو هيأت علمي گروه انگلیسی دانشگاه آزاد مشهد شد.
از جمله آثار استاد حسن لاهوتی می توان به شکوه شمس پروفسور آنه ماری شيمل و شرح مثنوی معنوی اثر نیکلسون که در چهاردهمین دوره كتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان كتاب سال برگزیده شد، جغرافیا در قرن بیست و یکم ، جانِ جان منتخبی از دیوان شمس، مثنوی تصحیح نیکلسون و مقابله مجدد با نسخه معروف قونیه (چاپ دوم آن توسط میراث مکتوب در دست انجام است)،محمد رسول خدا اثر آن ماری شیمل، مولانا، دیروز تا امروز، شرق تا غرب اشاره کرد.
شمار مقالات استاد لاهوتی از پنجاه می گذرد و در مجلاتی چون کلک، بخارا، گلچرخ، تابران، حکمت و معرفت و مترجم به چاپ رسیده است.
استاد حسن لاهوتی مدتها از بیماری سرطان ریه رنج می برد و پس از تحمل یک دوره بیماری طولانی در آخرین ساعات پنج شنبه 17 اسفند در سن 68 سالگی دار فانی را وداع گفت.
بزرگداشت استاد حسن لاهوتی روز پنج شنبه 19 اردیبهشت ماه سال جاری از ساعت 11:30 تا 13 در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران واقع در طبقه دوم شبستان اصلی مصلای امام خمینی (ره) برگزار می شود.
افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.