انتشار جلد 77 فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران

میراث مکتوب- هفتاد و هفتمین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران» با تحقیق و تألیف سفانه زمان‌زاده و به همّت معاونت پژوهش و منابع دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانة‌ ملّی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

در هفتاد و هفتمین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران» 300 جلد ( 509 عنوان) نسخه خطّی (از شماره 25801 تا 26100) از گنجینه نسخه‌های خطّی کتابخانه ملّی ایران معرفی شده است.

فهرست حاضر شامل نسخه‌هایی به زبان‌های فارسی، عربی و تعداد اندکی ترکی با موضوعات مختلف است. بیشتر نسخه‌های این جلد متعلق به کتابخانه مسجد جامع کرمان و کتابخانه حوزه علمیه کرمان است.

در هفتاد و هفتمین جلد از کتاب «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» نسخه‌های کهنی از قرن هشتم تا چهاردهم معرفی شده است. کهن‌ترین نسخه رقم‌داری که در این مجلد معرفی شده «الکَشّاف عن حَقاق غَوامِضِ التّنزیل وَ عُیونِ الأقاویلِ فِی وُجُوهِ التّأویلِ» با تاریخ کتابت 11 جمادی‌الاول 762 قمری است و جدیدترین نسخه رقم‌دار، «تریاق فاروق» با تاریخ کتابت ربیع‌الثانی 1366 قمری است.

در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست‌نویسی برای یکدست‌سازی اطلاعات نسخه‌های خطّی استفاده شده و این اطلاعات در دو بخش کتابشناسی و نسخه‌شناسی ارائه شده است.

جلد 77 «فهرست نسخ خطّی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران» در 682 صفحه چاپ و روانه بازار نشر شد. تحقیق و تألیف این فهرست را «سفانه زمان‌زاده» انجام داده ‌است.

همچنین نمایه‌های هفت‌گانه پدیدآورندگان، آثار معرفی شده، موضوع، کاتبان، محلّ کتابت، سالشمار کتابت و نقش مهرها، و همچنین تصاویر برگزیده از نسخه‌های نفیس، بر اعتبار و غنای علمی و هنری این فهرست افزوده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند ازطریق مراجعه به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانة ملّی ایران و به صورت غیرحضوری به فروشگاه مجازی سازمان به آدرس: http://bookshop.nlai.ir مراجعه کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.