ملاقات با 55 عارف اندلس و دیار مغرب

ميراث مكتوب - کتاب صوفیان اندلس (ترجمه بخشی از روح‌القدس) با ترجمه،‌ تحقیق، تعلیق و مقدمه سیدرضا فیض منتشر شد. در این کتاب از 55 عارف اندلس و دیار مغرب و همچنین سلوک و سیره‌های متفاوت آنان یاد می‌شود.
این کتاب از آن روی اثری مهم محسوب می‌شود که در آن ابن‌عربی آشنایی خود را با نوادری از مردان و زنان هم‌عصرش که با آنان مواجه شده است، ‌شرح می‌دهد و نه تنها مشایخ خود را به ما می‌شناساند بلکه حالت‌های روحی و دشواری نخستین تجربه‌های عرفانی و خطورات قلبی خود را هم بازمی‌گوید.
سیدرضا فیض درباره انگیزه‌اش از نگارش این اثر در بخشی از مقدمه کتاب چنین می‌گوید: «آشنایی نگارنده با ابن‌عربی به دوران کودکی‌ام برمی‌گردد، ‌زمانی که پدران گرانبهاترین یافته‌های خویش را به فرزندان می‌سپرند. به یاد دارم که پدرم،‌ که خود عالمی وارسته و عارفی راه رفته بود، ‌از محیی‌الدین ابن‌عربی به حرمت یاد می‌کرد و او را می‌ستود، ‌همین ستایش پدر بود که مرا به جست‌وجو در آثار ابن‌عربی و دیگر عارفان واداشت. خدای از او خشنود باد! و آشنایی‌ام با مشایخ ابن‌عربی سالها پیش با مطالعه کتاب صوفیان اندلس به زبان فرانسه آغاز شد.» ‌
برخی از بزرگانی که در این کتاب معرفی شده‌ و افکار و عقایدشان برای مخاطب بیان شده است،‌ ‌«ابوجعفر العرینی،» «ابویعقوب یوسف بن یخلف الکومی»، «صالح العَدوی»، «ابوعبدالله محمد الشرفی»، «ابویحیی الصنهاجی»، «ابوالحجاج یوسف الشبربلی» و‌«ابوعبدالله محمد بن جمهور» نام دارند.
کتاب صوفیان اندلس (ترجمه بخشی از روح‌القدس) با شمارگان هزار و 500 نسخه ‌از سوی نشر هرمس منتشر شده که قیمت جلد شومیز این اثر پنج هزار تومان و بهای جلد گالینگور آن هفت هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.