فهرست نسخ خطی کتابخانۀ دارالمصنّفین

ميراث مكتوب - از زمانی که زبان فارسی در سرزمین هند به بار نشست و شاهان شیفتۀ زبان فارسی به حمایت از اهل علم و ادب و هنر برخاستند و محیط فرهنگی آن دیار، زبان فارسی را به‌عنوان زبان علم و ادب دربار پذیرفت، در همۀ ایالت‌ها و ولایت‌ها، انجمن‌ها و مدرسه‌ها و خانقاه‌ها و کتابخانه‌هایی برپا شد و کاتبان و تذهیب‌کارانِ دربار حاکمان و راجه‌ها و صفدرها گرد آمدند و نسخه‌های بدیعی را که امروزه زینت‌بخش کتابخانه‌های سراسر هند است، نگاشتند و آراستند.
اعظم گره یکی از شهرهای مناطق شرقی هندوستان است که در استان اتارپرادش قرار دارد. این شهر امروزه ازنظر دارا بودن مراکز علمی، آموزشی و فرهنگی، جایگاه ویژه‌ای در کشور هندوستان دارد. از جملۀ این مراکز «کالج شبلی» و مؤسسۀ «دارالمصنّفین» است که توسط سراج‌الدین محمد شبلی نعمانی، فرزند حبیب‌الله، تأسیس شدند. از جملۀ اهداف پژوهشی دارالمصنّفین، گسترش علوم و معارف اسلامی و خدمت به دین اسلام است و بدین سبب مطالعات اسلامی رویکرد اصلی این مرکز به شمار می‌رود. این مؤسسه توانسته است با چاپ و انتشار آثار معتبر و مستند، ملاک‌ها و معیارهای تدلیف و تصنیف را در کشور هندوستان متحول کند. انتشارات این مؤسسه ازنظر موضوع و محتوا متنوع بوده و توانسته است توجه بسیاری از علم‌دوستان و شیفتگان ادب را از سراسر هندوستان به خود جلب کند. اکنون نزدیک به 687 نسخۀ خطی فارسی و عربی کمیاب، که برخی از آن‌ها منحصربه فردند، در دارالمصنّفین نگهداری می‌شود که از این تعداد، 41 نسخۀ خطی دارای ارزش و اهمیت ویژۀ تاریخی‌اند. اغلب آثار موجود در این مجموعه شامل مباحث تاریخی، دینی و ادبی است.
کتاب نسخ خطی کتابخانۀ دارالمصنّفین علامه شبلی نعمانی ـ اعظم‌گره (هند)، به کوشش دکتر کریم نجفی برزگر، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور، گردآوری شده که انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی آن را در 190 صفحه و با شمارگان 500 نسخه، به بهای 200000 ریال منتشر کرده است.


منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.