ماجرای شریفی جرجانی و نوشتن تفسیر الاحکام شاهی

ميراث مكتوب - کتاب جرجانی و آیات الاحکام نوشتۀ دکتر غلامرضا جمشیدنژاد اول از مجموعۀ «ایرانیان و قرآن» از سوی مؤسسۀ خانۀ کتاب منتشر شد.
اين كتاب نخستين تفسير آيات احكام در قرآن كريم است كه به زبان فارسي نوشته شده است. شريفي جرجاني در زمان پادشاهي شاه طهماسب صفوي مي زيسته و كتاب را به سفارش او مي نويسد و به همين دليل هم عنوان كتاب «تفسير الاحكام شاهي» است و عبارت شاهي در اين نام اشاره به دستور شاه طهماسب دارد.
دكتر جمشیدنژاد اول با توضیحاتی دربارۀ این کتاب گفت: در این اثر کتاب تفسیر آیات الاحکام شاهی که بالغ بر هزار صفحه و در قطع وزیری است، خلاصه شده و در قطع رقعی به چاپ رسیده است.
به گفتۀ این پژوهشگر در این کتاب سعی شده ترجمه های مؤلف از آیات قرآن و تفسیری که از آیات کرده است به زبان خودش آورده شود، مگر بخشی که زبانش متفاوت بوده و یا از لحاظ دستوری مشکلی داشته که این مباحث در پانویس و یا داخل پرانتز توضیح داده شده است.
در کتاب جرجانی و آیات الاحکام همچنین تلاش شده است تاریخ اجتماعی و اقتصادی دورۀ صفویه به صورت مستقل نشان داده شود.
در بخش هایی از کتاب جرجانی و آیات الاحکام می خوانیم:
میرابوالفتح سبب نزول آیه و داستان مسجد ضِرار را چنین آورده است:
«بدان که سبب نزول این آیت آن بود که بوعامر یهودی که در ایّام جاهلیّت راهب یهودیان شده بود، بعد از هجرت پیغمبر (ص) از مکّه به مدینه، در مقام مخالفت و محاربت آن حضرت درآمد و در اکثر غزوات با کفار اتفاق نمود و با آن حضرت محاربه کرد. بعد از فتح مکه گریخت و به طایف رفت و چون اهل طایف مسلمان شدند به شام گریخت و به رومیان پیوست و مسیحی گشت و پیغمبر (ص) او را فاسق، نام کرد، یعنی: فاسق کفار.
بعد از آن، ابوعامر کسی به منافقان مدینه فرستاد که آماده و مهیا شوید و مسجدی بنا کنید که من می‌روم نزد قیصر روم و از نزد او لشکری می‌آورم و محمد (ص) را از مدینه بیرون می‌کنم چون به جانب قیصر روم متوجه شد در حدود شام به موضعی که اُونَسین گویند، به جهنم پیوست و در اثنا، پسران عمر و بن عوف مسجدی در موضعی که آن را قبا گویند،‌ در نواحی مدینه، بنا کردند و از حضرت رسول (ص) التماس نمود که به مسجد ایشان رفته آنجا نماز کند. حضرت التماس ایشان را قبول فرموده تشریف برده از روز دوشنبه تا روز جمعه آنجا توقف نمود.»
کتاب جرجانی و آیات الاحکام شماره 28 از مجموعه چهل جلدی «ايرانيان و قرآن» در 320 صفحه به قیمت 80000 ریال از سوی مؤسسۀ خانۀ کتاب منتشر شده است.افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.