انتشار کتاب الحکمة العرشیة با تصحیح محمد مسعود خداوردی

ميراث مكتوب - کتاب الحکمة العرشیة اثر ملاصدرا با شرح و تعلیقات ملاعلی نوری و تصحیح محمد مسعود خداوردی سوي موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه به بازار نشر آمد.
موضوع این کتاب مسائلی است که پیرامون مبداء و معاد توسط فیلسوفان پیش از ملاصدرا درمیان فلاسفه مسلمان و غیرمسلمان مطرح بوده است.
یکی از بزرگ‌‌ترین اشخاص متفکّر و تاثیرگذار ادوار حکمت بدون شک حکیم بزرگ و عارف سترگ مولانا آخوند صدر المتالّهین شیرازی قدّس سره است که با تأسیس حکمت عالیه‌ متعالیه اثری بس شگرف و در خور توجه به وجود آورد که تا کنون مورد نظر اصحاب علم و معرفت بوده است. البته حکمت متعالیه در اواخر قرن دوازدهم و بعد از ملّاعلی نوری بود که نزد همگان شهرت یافت.
یکی از مهم‌ترین آثار ملاصدرا کتاب الحکمة العرشیة می‌باشد که حاوی مسائل مبداء و معاد در دو مشرق است.
اگر نتوان گفت که این آخرین تألیف اوست به یقین آخرین اثر تمام وی می‌باشد؛ در دیگر کتب آخوند نامی از این کتاب به میان نیامده، تنها در حاشیه الهیات شفا یک بار ذکری از این کتاب شده است. با توجه به آنچه مشهور است که مرحوم مصنّف کتب خود را در عرض همدیگر می‌نوشته است می‌شود گفت الحکمة العرشیة و حاشیه الهیات شفا در عرض هم تحریر می‌شده لکن یکی تمام می‌شود و دیگری ناقص می‌ماند. اما ملاهادی سبزواری این کتاب را آخرین اثر ملاصدرا دانسته است. ملاصدرا در این کتاب بر خلاف آنچه مشهور است و بر خلاف ابن‌عربی خلود در عذاب را پذیرفته و اذعان می‌کند. این کتاب توسط ملاعلی نوری (علی بن جمشید اصفهانی) که از شاگردان آقا محمد بید آبادی است حاشیه خورده است؛ و در نهایت توسط محمد اسماعیل بن سمیع اصفهانی که به او واحدالعین شهرت داشته شرح داده شده است که ایشان استاد ملاهادی سبزواری بوده‌اند.
هانری کربن فرانسوی در مقدمه فارسی خود بر مشاعر جملاتی در حمایت از شیخ احمد احسائی به این قرار می‌ نویسد: «در بخش فرانسوی به شرح شیخ احمد احسائی که اثری عمیق و ارزنده است توجه بیشتری کرده‌ایم. متأسفانه غالب مردم بر شرح و قضاوت سطحی ملّا اسماعیل درباره شیخ احمد احسائی واقف‌اند ولی از شرح ارزنده شیخ احمد اطلاع ندارند»
ضمناً مکتب فلسفی اصفهان که این فیلسوفان ارجمند را در خود پرورانده حائز اهمیت است.
در حوزه اصفهان، نشاط فکری، رونق حوزه‌های درسی، جامعیت، تلفیق مشارب گوناگون فکری در عین خلاقیت و نوآوری، جمع میان عقلانیت و معنویت، پاسخ‌گویی به پرسش‌های روز و مهم‌تر از همه عرضه‌ی آموزه‌هایی برآمده از روح و باور شیعی، رویداد بزرگی بود که حاصل آن به تعبیر برخی از محققان معاصر حکمت معنوی تشیع است. این شیوه‌ی نوین فکری، توجهی ویژه به متن قرآن کریم و روایات و ادعیه‌ی مأثوره از پیشوایان دین داشت که با بهره‌گیری از تأویل توانست خلاء موجود در حکمت اسلامی دوران پیش از خود را به خوبی جبران کند.
کتاب الحکمة العرشیة اثر ملاصدرا با شرح و تعلیقات ملاعلی نوری و تصحیح و تحقیق محمد مسعود خداوردی به بهای ۲۰۰۰۰0ريال به بازار نشر عرضه شده است.


منبع: انتشارات حكمت و فلسفه ايرانافزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.