دکتر ایرانی در دیدار دوستانه مرکز پژوهشی میراث مکتوب:

امیدواریم با مشارکت های مردمی از حمایت های دولتی بی نیاز شویم

ميراث مكتوب - نهمين ديدار دوستانه مركز پژوهشي ميراث مكتوب به صرف ناهار (آبگوشت) روز چهارشنبه 29 خرداد در اين مركز برگزار شد.
دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب در اين نشست با اشاره به تازه ترین آثاری که از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است، گفت: مرکز پژوهشی میراث مکتوب در طول این یک ماه افتخار داشت چند کتاب و سه مجله آینه میراث، گزارش میراث و میراث علمی اسلام و ایران را منتشر کند.
همچنین کهن ترین متن موجود از کتاب شرح تعرف که در موزه کراچی نگهداری می شد به صورت عکسی با مقدمه استاد نجیب مایل هروی با همکاری دانشگاه آزاد برلین زیر چاپ است و در این هفته منتشر خواهد شد. کتاب دیگری که به تازگی منتشر شده است مجالس نوشته عبدالحمید عتیقی تبریزی به تصحیح سعید کریمی است و با حمایت مالی یحیی شایسته منش منتشر شده است.
وی افزود: در ماه های اخیر تلاش هایی شده است با همکاری سازمان اوقاف و همچنان مشارکت اشخاص مختلف، کار مشارکت های مردمی ادامه پیدا کند و به برکت این دیدارها بخشی از آمال های ما در این زمینه محقق شد و امیدواریم در آینده از حمایت های دولتی بی نیاز شویم.

مزایای پسته از زبان دکتر محمدحسن ابریشمی

دکتر محمدحسن ابریشمی، محقق نیز در این نشست درباره محسنات پِسته گفت: باید مزایای محصولات ایرانی در جهان گفته شود. پِسته یک کلمه صوتی است؛ با شکستن صوتی کلمه به «پیسته» تبدیل شده و در شعر رودکی و کتاب حدیقة الحقیقة سنایی دقیقاً این کلمه به کار رفته است. پسته هوش افزاترین ماده غذایی برای کودکان بوده است. اگر تاریخ اسلام را نگاه کنیم از ری به کاشمر جنگل های پسته به صورت طبیعی بوده و یکی از دلایل هوش ایرانیان، خوراک آن ها بوده است. یکی از خصلت های ایرانیان این بوده که در سفر و حذر همیشه پسته به همراه داشته اند و حسن صباح و فرقۀ اسماعیلیه هرجا رفته اند بذر پسته را برده و کاشته اند.
در کتاب در این مورد به صورت مفصل توضیح داده شده که درخت پسته را فرقه اسماعیلیه به آنجا برده است.
در پایان این نشست صمیمانه دکتر مهدی محقق از نشست های مرکز پژوهشی میراث مکتوب تجلیل کرد و دکتر مصطفی ذاکری شعری را که با موضوع مادر سروده بود، برای حاضران خواند.

مشروح گزارش این دیدار صمیمانه به زودی بر روی پایگاه اطلاع رسانی مرکز پژوهشی میراث مکتوب قرار خواهد گرفت.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.