فرهنگستان زبان فارسی و تاریخ و جغرافیای پنجاب

ميراث مكتوب - كتاب تاریخ و جغرافیای پنجاب، عنوان کتاب جدیدی از فرهگستان زبان و ادب فارسی است که به تازگی منتشر شده است.
کتاب تاریخ و جغرافیای مملکت پنجاب از تالیفات مولوی سید محمدنصرت علی خان دهلوی، از ادبا و دانشمندان قرن سیزدهم هند است که در دروه ناصری به وسیله سید حسن حسینی به فارسی ترجمه شده است.
این کتاب که حاوی آگاهی های فراوانی درباره سرزمین پنجاب است، محتوی شماری واژه های هندی نیز هست که به همراه معنی در متن به کار رفته اند. دکتر محمدرضا نصیری، در تحقیق این کتاب از دو نسخه اصفهان و مجلس شورای اسلامی بهره برده و در پایان با افزودن تصویر تمامی صفحات نسخه اصفهان و برخی صفحات نسخه مجلس امکان مقایسه را برای خواننده فراهم آورده است.
تاریخ و جغرافیای مملکت پنجاب در عین اختصار پر محتواست و از لحاظ مسائل جامعه شناختی، اقتصادی وسیاسی اطلاعات ارزنده ای درباره سرزمین پنجاب در اختیار خواننده می گذارد.
گروه شبه قاره فرهنگستان زبان و ادب فارسی که آماده سازی و نشر این کتاب را به انجام رسانیده است، با نشر این گونه آثار تلاش دارد سهم زبان و ادب فارسی را در فرهنگ و تمدن کهن سرزمین شبه قاره به پژوهش گران و علاقه مندان نشان دهد.
تاریخ و جغرافیای پنجاب، در 134 صفحه و بهای 150 هزار ریال، از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به چاپ رسیده و علاقه مندان به این کتاب می توانند برای تهیه آن به مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب مراجعه کنند.

تهیه و تنظیم خبر از فاطمه نصیری ها

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.