خدا ، جهان و انسان در اندیشۀ فیلون و ابن عربی

ميراث مكتوب - خدا، جهان و انسان در اندیشۀ فیلون و ابن عربی عنوان کتابی نوشته طاهره حاج ابراهیمی است که به مقایسه جهان بینی میان این دو اندیشمند پرداخته است.
اندیشه‌های فیلون و ابن عربی محصول شرایط ویژه‌ای هستند که در حوزۀ علمی مهم و تاریخ‌ساز اسکندریه و اسپانیای اسلامی، در مهم‌ترین ادوار تاریخی آن‌ها، پدید آمده‌اند و حاصل بستر مساعدی هستند که امکان پیدایش آرای بدیع و آفرینشگر را از متن اندیشه‌هایی با خاستگاه‌های متفاوت و سنت‌های گوناگون فراهم ساخته‌اند. از سویی دیگر ، این دو اندیشمند در صددند تا کثرت‌ها را در کنار توحید ناب، که آموزۀ محوری ادیان ابراهیمی است ، توجیه کنند. هر دو اشتیاقی عاشقانه به معبود یگانه را در آثار خویش ظاهر کرده‌اند و سودای خالی کردن خانه را از اغیار در سر دارند و بدین ترتیب یک جهان‌بینی ناب محمدی را پی افکنده‌اند تا در سایۀ آن غبار هر گونه شرک و غیر خدا از دامان هستی زدوده شود؛ توحیدی که لازمۀ آن بصیرت حاصل از معرفت است. صد البته این معرفت نیز حاصل نگاه کثرت گرایانۀ آنان است که آموزه‌ها و نظرگاه‌های مختلف ملل و نحل را به مثابۀ روایت‌های نسبی و متفاوت از حقیقت مطلق ، تصدیق می ‌کند و اختلافات و منزعات مردمان را نتیجۀ اختلاف در نظرگاه‌ها می‌دانند و راه برون شدن از آن را نیل به بصیرت و معرفت می‌دانند.
خدا، جهان و انسان در اندیشۀ فیلون و ابن عربی نوشته طاهره حاج ابراهیمی در 288 صفحه و در شمارگان 2000 نسخه و بهاي 120000 ريال از سوي انتشارات علمي و فرهنگي به چاپ رسيده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.