پایتخت‌های باستانی ایران، از شوش تا تخت جمشید

ميراث مكتوب - در دوران باستان، شهرهای متعددی با ویژگی‌های مختلف به مرکزیت درآمده و یا به پایتختی ایران انتخاب شده‌اند.
دوران باستان حدود 500 سال را شامل می‌شود و محدوده جغرافیای وسیعی را در بر می‌گیرد که از یک طرف شهرهای آسیای میانه در سمت شرق، و از طرف دیگر، کرانه‌های دجله و فرات در سمت غرب را شامل می‌شود.
در این دوره که از مهم‌ترین دوره‌های سیاسی کشور کهنسال ایران است، شهرهای متعددی با ویژگی‌های مختلف به مرکزیت درآمده و یا به پایتختی ایران انتخاب شده‌اند.
بقایای شهرهایی نظیر مرو، نسا، صددروازه، اصطخر، مدائن، تخت سلیمان، نیشابور و امثال آنها،‌ که حاصل کاوش‌های باستان شناختی 50 سال اخیر و همچنین تحقیقات به جای مانده از مورخین است، حکایت از عظمت و شکوه این شهرها در آن روزگاران دارد.
مرز سیاسی ایران از دوران باستان تا دوران معاصر دستخوش تغییرات زیادی بوده و عمدتاً نیز محدود شده است، لذا باید حتی‌المقدور شهرهایی مورد بررسی قرار بگیرند که در محدوده مرزهای سیاسی کنونی ایران زمین واقع شده باشند. همچنین باتوجه به اینکه سلسله‌ها و حکومت‌های مختلف، پایتخت‌های متفاوتی داشته اند، پایتخت‌های باستانی در قالب حکومت‌هایماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین با توجه به اینکه سلسله‌ها و حکومت‌های مختلف، پایتخت‌های متفاوتی داشته‌اند لذا پایتخت‌های باستانی در قالب حکومت‌های ماد، هخامنشی، اشکانی و ساسانی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

فهرست مطالب کتاب به این شرح است:

پیشگفتار

نگاهی به پایتخت‌ های ایران

تمدن هخامنشی

منابع و ماخذ

پایتخت های باستانی پارس (از شوش تا تخت جمشید) نوشته عباس قدیانی در 312 صفحه به صورت مصور است که انتشارات آرون آن را منتشر کرده است.


منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.