چکیده مقالات کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی

ميراث مكتوب - روز نخست کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی با موضوع روشهای بررسی نسخه های خطی و پیشرفت های جاری (رویکرد تطبیقی با نگاهی به نسخه های خطی اسلامی در ایران، عراق و آلمان) در روز دوشنبه 15 ژولای (24 تیر 92) با سخنرانی دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب در دانشگاه ماربورگ آلمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب سخنرانی دکتر اکبر ایرانی که در نخستین جلسه این کارگاه ارائه شد به موضوع «نگاهی به سهم ایرانیان در زمینۀ تألیف متون عربی در قدیم و تصحیح آنها در قرن اخیر (بررسی و مقایسه)» اختصاص داشت. در این جلسه همچنین اسامه نقشبندی (بغداد) درباره «کاغذ بغدادی، تاریخچه ، ساخت و حفاظت» سخنرانی کرد. مدیریت جلسه اول کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی را را لزلی ترامونتینی (ماربورگ) بر عهده داشت.
دومین روز کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی در تاریخ 16 ژولای (سه شنبه 25 تیر) ادامه می یابد و در جلسه چهارم، عمادالدین شیخ الحکمایی (ماربورگ) درباره «احیای کتابخانه های قدیمی به وسیله مهرهای مالکیت» و آنا مارتین ( ماربورگ) درباره «نسخه های خطی فارسی در هند» سخنرانی می کنند. مدیریت این جلسه را لزلی ترامونتینی بر عهده دارد.
در پنجمین جلسه کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی نیز که مدیریت آن را عمادالدین شیخ الحکمایی بر عهده دارد، موضوعاتی چون «نسخه های خطی زیدیه در یمن و پیوند آنها با میراث ایرانی» توسط حسن انصاری (برلین)، «فارسی نویسی در بغداد، برپایۀ نسخ خطی پیش از سدۀ نهم هجری» از سوی جواد بشری (ایران) و «تجربۀ عراق در فهرست نگاری نسخه های عربی» با سخنرانی سامیه محمد عباس (تکریت) بحث و بررسی خواهد شد.
در جلسه پایانی نیز که مدیریت آن را کریستف ورنر بر عهده دارد اکبر ایرانی، الیو ماسروا، عمادالدین شیخ الحکمایی، حسین جهاد ظاهر الحسّانی و اسامه نقشبندی سخنرانی خواهند کرد.

چکیده مقالات این کارگاه آموزشی که به زبان های عربی و انگلیسی ارائه شده است را می توانید در فایل پایین مطالعه کنید.

اخبار مرتبط
.........................................................


گزارش تصویری کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی
چکیده مقالات کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی
برگزاری کارگاه آموزشی مخطوطات و نسخ خطی در دانشگاه ماربورگ آلمان

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.