تجلی فرهنگ در تمدن سومری

ميراث مكتوب - کتاب الواح سومری عنوان اثری از ساموئل کريمر است كه به کوشش داوود رسائی ترجمه شده است.
سومرشناسی جزئی از مطالعاتی است که درباره خط میخی صورت گرفته است و بیش از یک قرن از عمر آن می‌گذرد. اما دامنه این تحقیقات از حدود خط بسیار تجاوز کرده و به همه رشته‌های فرهنگ بشری رسیده است.
بدین سبب، سومریان، که تا یک قرن پیش نام و نشانی از آنان در دست نبود، اکنون موضوع یکی از شیرین‌ترین و پُر ثمرترین رشته‌های باستان‌شناسی هستند. این کتاب شامل بیست و پنج مقاله است که هر یک از آن‌ها (سر فصلی) از مباحث تاریخ مدون بشر را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.
بدین جهت از لحاظ مطالعه تاریخ فکر بشری و ریشه‌های فرهنگ و مدنیت، حائز اهمیت بسیار است. ولی این فایده عرضی است و در درجه دوم اهمیت قرار دارد. هدف اصلی این مقالات، تجسم کارهای فرهنگی و معنوی یکی از کهن ‌ترین و خلاق ‌ترین تمدن‌های جهان است. همه زمینه‌های برجسته تکاپوی انسانی در صفحه‌های این کتاب جلوه‌گر شده است: حکومت، سیاست، فرهنگ، ادبیات، فلسفه، اخلاق، قانون، عدالت، و حتی کشاورزی و پزشکی.
چاپ چهارم کتاب الواح سومری نوشته ساموئل کريمر با ترجمه داوود رسائی در 298 صفحه در شمارگان 2000 نسخه و به بهاي 55000 ريال از سوي نشر علمي و فرهنگي منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.