انتشار داروهای ساده در طب سنتی هند

ميراث مكتوب - کتاب داروهای ساده در طب سنتی هند مجموعه ای مفید شامل معرفی درمان های ساده و کم هزینه بر اساس مواد طبیعی اعم از گیاهی، حیوانی و معدنی است که در 11 فصل تدوین و منتشر شده است.
این کتاب که توسط گروهی از دستیاران دوره پی اچ دی داروسازی سنتی ترجمه و تذییل و با اطلاعات سودمندی تکمیل شده، به منظور دست رسی عموم مردم به درمان های ساده و کم هزینه توسط حکیم عبدالحمید رییس موسسه همدرد هند نوشته شده است.
پیشینیان دانشمند بزرگ ما برای یاری رساندن به بیمارانی که توان مالی مراجعه به طبیب نداشتند و یا در محل زندگی آنان طبیبی نبود، در کنار آثار علمی و تخصصی خود، به نوشتن کتاب هایی به زبان ساده و کاربردی برای مردم عادی می پرداختند، مانند زکریای رازی(م 313 قمری) که کتاب من لایحضره الطبیب یا طب الفقراء و نیز کتاب برء الساعه(طب اورژانس) را تالیف کرد و یا ابن جزار قیروانی(م 400 قمری) که کتاب طب الفقراء و المساکین را نگاشت. داروهای ساده در طب سنتی هند نیز در ادامه همین سنت نیکو شکل گرفته است.
این کتاب که با مقدمه دکتر محمد مهدی اصفهانی سرپرست مرکز تحقیقات علوم قرآن و حدیث و طب منتشر شده، بیست و هشتمین مجلد از دستاوردهای تلاش دست اندرکاران طرح چند مرکزی احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران است و به وسیله خانم ها محبوبه بزرگی، معصومه مبلی، زهرا معماریانی، شکوه سادات حامدی و هاجر پاک ترجمه شده است.
کتاب داروهای ساده در طب سنتی هند، به همت انتشارات المعی در 300 صفحه و بهای 110 هزار ریال منشر شده است و علاقه مندان می توانند برای تهیه این کتاب به مرکز پژوهشی میراث مکتوب مراجعه کنند.
منبع: مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.