فهرستِ نُسخ اهدایی یک آموزگار

میراث مکتوب - محمدعلی کریم زاده تبریزی، آموزگاری است که به دلیل علاقۀ وافرش به فرهنگ ایران زمین، از همان دوران جوانی خویش، به گردآوری آثار خطی پرداخته تا آنجا که پیش از انقلاب تعدادی از کتب خطی و آثار هنری کهن و اسناد مجموعۀ شخصی خویش را در منزلش به نمایش عموم گذاشت. وی پس از مهاجرت به انگلیس، در سال 1377 تعدادی از کتب خطی خود را که در حدود یک هزار جلد می شد، همچنین برخی مرقعات و اسناد خطی دوره قاجاری خویش را به همراه برخی کتب چاپی و عکس های تاریخی به کتابخانه مجلس شورای اسلامی اهدا کرد. همچنین تعدادی از کتابهای خطی را که در انگلستان خریداری کرده است را نیز برای نگهداری در کتابخانۀ مجلس به ایران فرستاد.
کریم زاده تبریزی صاحب تألیفاتی نیز هست که عبارتند از: اسناد و فرامین منتشر نشده قاجاری، اجازت نامه به زبان انگلیسی، قلمدان و سایر صنایع روغنی ایران، احوال و آثار میرعماد الحسنی السیفی القزوینی، یادوارۀ خوی و سجع مهر پادشاهان قدیم ایران از شاه اسماعیل صفوی تا احمدشاه قاجار.
گفتنی است، بیگ باباپور، مؤلف این اثر، چندین فهرست نگاری دیگر را هم در کارنامۀ علمی خود دارد که از جملۀ آنها می توان به فهرست کتابخانه شخصی سیدصادق اشکوری اشاره کرد.
فهرست نسخه های خطی کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی؛ جلد 1/40؛ از مجموعه اهدایی محمدعلی کریم زاده تبریزی (نسخه های شماره 1-400)؛ تألیف: یوسف بیگ باباپور؛ تهران:کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی؛ چاپ اول: 1390؛ در قطع وزیری؛ با 355 صفحه و به بهای 90000 ریال منتشر شده است.
معرفی کتاب از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.