ضوابط حکمت برای پزشکان طب سنتی

ميراث مكتوب - ضوابط حکمت (ملخص فصول بقراطی)، تلخیص جالینوس از فصول بقراط و ترجمه غلامحسین کنتوری کاظمی و با تصحیح محمدعلی لسانی فشارکی و دکتر حسین رضایی زاده از سوی انتشارات المعی منتشر شد.
پزشکی کهن ایران ریشه های گسترده ای در حوزه فرهنگ ایرانی، بین النهرین، یونان و روم دارد و علیرغم فراز و فرودهایش، هماره حضور خود را حفظ کرده است. هر چند ظهور و چیرگی طب نوین سالیانی نه چندان دراز موجب هجمه و تخطئه طب سنتی شد، اما چند سالی است که روند اقبال به پزشکی کهن ایرانی اسلامی و واکاوی داشته های ارجمند بازمانده از پیشینیان ما، رونق و رواجی گرفته و دوره های تخصصی طب سنتی ایران و نیز دوره داروسازی سنتی در دانشگاه های کشورمان راه اندازی شده است.
تشکیل ستاد کشوری طب سنتی و مکمل و گیاهان دارویی در سال 1386 نشان گر توجه ویژه نظام جمهوری اسلامی به اهمیت بازنگری و احیای طب سنتی بوده و می بایست طرح چند مرکز احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران را از دستاوردهای این توجه دانست.
در این طرح، متون اصلی و مهم بازمانده پزشکی کهن ایران اسلامی شناسایی و توسط پزشکان متخصص و کارآزموده تحقیق و تصحیح و با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی منتشر می شوند.
ضوابط حکمت، نهمین گام موثری است که با همت دکتر محمدعلی لسانی فشارکی و دکتر حسین رضایی زاده تحقیق و به زیور طبع آراسته شده است. دکتر حسن تاجبخش، که از اساتید برجسته دانشگاه و پژوهش گر کهنه کار متون طب سنتی ایرانی است، مقدمه ای ممتّع بر ضوابط حکمت نگاشته این که خود مقاله ای تحقیقی و مستقل به حساب می آید.
این کتاب که ملخص فصول بقراطی(از مهم ترین منابع پزشکی کهن) است، از ترجمه عربی آن توسط غلامحسین کنتوری نیشابوری کاظمی به فارسی برگردانیده و خلاصه شده و در 1286 قمری در هند به چاپ رسیده و انتشارات المعی این کتاب را در 196 صفحه و بهای 60 هزار ریال منتشر کرده است.
ضوابط حکمت مرجع مناسبی برای پژوهش گران و دستیاران دکترای تخصصی طب سنتی ایران و تمامی علاقه مندان به پزشکی کهن است و دوست داران این کتاب می توانند برای تهیه آن به مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب مراجعه کنند.

منبع: مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.