مقدمه چاپ دوم کتاب المعتمد فی اصول الدین

ميراث مكتوب - متن مصحح بخش های موجودِ کتاب المعتمد فی اصول الدین اثر رکن الدّین محمود بن محمّد ملاحمی ابتدا در سال 1991 بر اساس کار بر روی دو نسخۀ خطّی متعلق به مسجد جامع صنعا به چاپ رسید. از آن زمان تاکنون دو نسخۀ خطّی دیگر نیز از همین کتاب در یمن یافت شده اند که بخشی از متن قبلی را پوشش می دهند، و نیز شامل بخش های جدیدی از این کتاب هستند که به میزانی قابل توجّه بر حجم کتاب می افزایند. نسخه های خطّی جدید گاه به تصحیح دقیق تر متن کمک کرده و حجم کتاب را تقریباً به دو برابر رسانده اند.
افتادگی متن بین دو نسخۀ اولیّه (چاپ اوّل: بین صص 296 و 297)
حالا تا حدود زیادی پر شده (چاپ حاضر: صص 268 - 381)، هرچند
هنوز بخش کوچکی از متن مفقود است. متن کتاب در چاپ اوّل در باب مربوط به دین مجوس (ص 598) در جایی از هم گسسته می شود، ولی در چاپ حاضر این گسستگی در کار نیست (ص 639) و مابقی بخش فرقه شناسی و شروع بخش به عدل الهی (صص 828 - 874) را نیز در بر می گیرد. اگرچه این اضافات حجم چاپ حاضر را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده است، روشن است که متن موجودِ المعتمد تنها بخش کوچکی از اصل این کتاب را در برمی گیرد.

براي مطالعه متن كامل مقاله «مقدمه چاپ دوم کتاب المعتمد فی اصول الدین» نوشته ويلفرد مادلونگ ترجمه مصطفي اميري كه در شماره 52 - 53 دوماهنامه تخصصي گزارش ميراث به چاپ رسيده است بر روي فايل پايين كليك كنيد.افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.