تأملی در جایگاه فرهنگ و ادب فارسی در عرصه مجلات عربی

ميراث مكتوب - هدف اين مقاله، ارائۀ تحليلی گزارش گونه از وضعيت نامناسب آثار چاپ شده مربوط به فرهنگ و ادب فارسی در مجلات عربی است. در اين بررسی، مقالات مربوط به فرهنگ و ادب فارسی، در همۀ شماره های چهار مجله:
1.الآداب العالميه (اتحاديۀ نويسندگان عرب)
2.التّراث العربی (اتحاديۀ نويسندگان عرب)
3.الموقف الادبي (اتحاديۀ نويسندگان عرب)
4. فصول (نقد ادبي - مصر)
استخراج و بررسی شده است. مجله های اوّل و دوم و سوم از سايت «اتحاد الکتّاب العرب = اتحاديه نويسندگان عرب» بررسی شده و مجلۀ آخر (فصول) نسخه های چاپی آن مورد استفاده قرار گرفته است. در این تحقیق، در مجموع حدود 650 شماره از این چهار مجله بررسی شد. نتیجه بسیار تأسّف بار است و تعداد مقالات مربوط به فرهنگ و ادب فارسی، در همۀ شماره های این مجلات، تقریباً از تعداد انگشتان دست تجاوز نمی کند و وضعيتی بسیار نامناسب، هم از لحاظ کمّی و هم از نظر کيفی، به خود گرفته است. در حالی که آثار مربوط به ادبيات دیگر زبانها در این مجلات به قدری زياد است که استخراج همۀ آن ها نیازمند پژوهش های طولانی است. هدف اين مقاله، صرفاً ارائۀ گزارشی از اين وضعيت نامناسب است و شرح و بيان تفصیلی علل و اسباب آن، مجالی فراخ تر می طلبد.
متن كامل مقاله «تأملی در جایگاه فرهنگ و ادب فارسی در عرصه مجلات عربی» نوشته علي سليمي و فرامرز ميرزايي كه در شماره 52 - 53 دوماهنامه تخصصي گزارش ميراث به چاپ رسيده است در فايل پايين مطالعه كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.