المرغوب و المحذور لتحفة الدستور

ميراث مكتوب - ميراث بسيار عظيم و گسترده ايرانى -اسلامى كه حاصل هزار و اندى سال تلاش دانشمندان و هنرمندان اين مرزو بوم است، همّتى به درازاى صدها سال مى طلبد تا به كُنه دانش آن بزرگواران پى بريم و دَينى كه بر ذمّه ما آيندگان نهاده شده، بلكه بتوانيم گوشه اى را ادا كرده باشيم.
با كمال تأسّف امروزه، شايد در بين همه فنون و علوم عقلى و نقلى، تنها به آثار علمى دانشمندان دوره اسلامى وقعى بسيار اندك نهاده شده و بسياري از آنها هنوز بر ما ناشناخته اند؛ حال آن كه بىشك در بسيارى از زمينه ها، علم غرب ريشه در آثار اسلامى دارد؛ و احوال ما در اين بين، بدان ماند كه بر سر گنجيم و از گنج بى خبر! و اين از بى خبرى صدها ساله ماست كه چهارصد و اندى سال پيش دانشمندى از غرب به نام گاليله بر مىخيزد و يك عمر زحمات دانشمند شهير اسلامى، ابن هيثم را به نام خود مى بندد و خود را كاشف تلسكوپ جا مى زند، در حالى كه حدود پانصد سال قبل از گاليله تلسكوپ توسط اين دانشمند ايرانى نه تنها طراحى، بلكه ساخته شده بود، و هيچ كس بدين امراعتراضى هم نكرده است و باز بايد به مستشرقين با انصافى دعاگو باشيم كه كسانى چون دكتر يوهانس كِپلر در آلمان، در اواخر قرن 16 ميلادى، موقعى ... »: زيگريد هونكه صراحتاً اذعان داشتند كه كه قوانين فيزيكى را كه بر اساس آن دوربين گاليله ستاره هاى تا آن زمان ناشناخته را به پيش چشم نزديك كرد، مورد بررسى قرار مى داد، متوجه شد كه كارهاى گاليله و قوانينش در سايه كشفيات حسن بن هيثم انجام گرفته است.
متن كامل مقاله «المرغوب و المحذور لتحفة الدستور» متني پزشكي از سده 7 و 8 هجري نوشته زهرا ابراهيم اوغلي خياوي كه در شماره 75 كتاب ماه علوم و فنون به چاپ رسيده است را در فايل پايين مطالعه كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.