کتاب ورز اطلاع رسان

ميراث مكتوب - دربارۀ ایرج افشار (16 مهر 1304 - 18 اسفند 1389) در ماههایی که از درگذشت او میگذرد، بی اغراق در ایران و جهان صدها و بل هزاران برگ نوشته اند. در این میان سید فرید قاسمی، پژوهشگر توانای تاریخ مطبوعات ایران، با نوشتن چند مقاله و یادداشت کوتاه و بلند، سهم مهمّی در معرفی ایرج افشار و خدمات فرهنگی او داشته است. كتاب ورز اطلاع رسان مجموع های است برگرفته از مقالات و یادداشتهایی که قاسمی در هفته ها و ماههای پس از درگذشت افشار برای مجلات مختلف نوشته است.
سرآغاز کتاب «سالنوشتِ» مفصّل و دقیقی است که به مرور زندگی ایرج افشار و فعالیت های فرهنگیِ او، به تفکیک سال و با سیر تاریخی، اختصاص دارد. در ذکر وقایع هر سال نیز، از کتابهایی که افشار پدیدآورنده یا یکی از پدیدآورندگانش بوده است، یاد شده و نام مجلاتی هم که نوشته ای از افشار در آن ها به چاپ رسیده، ذکر شده است. پس از آن، در فصلی کوتاه با عنوان «تحصیل و کاریابی»، روایتی فشرده از محیط زندگی افشار و دوران کودکی و نوجوانی و جوانیِ او میخوانیم؛ از آغاز همکاری او با مطبوعات (در دهۀ 1320) تا ورود به کتابخانۀ دانشکدۀ حقوق در 26 سالگی، که سرآغاز تجارب او در کتابداری و کتابشناسی است.

ادامه نقد و بررسي كتاب ورز اطلاع رسان نوشته الوند بهاري كه در شماره 52 - 53 دوماهنامه تخصصي گزارش ميراث به چاپ رسيده است در فايل پايين مطالعه كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.