نقش سلمان فارسی در مکتوبات اسلامی

ميراث مكتوب - اسناد، سازندگان هویت یک ملتند و در میان اسناد، مکتوبات و مکاتبات چهره های برجسته اهمیت تاریخی، تمدنی، و هویت بخش فزون تری دارند چون در گرماگرم مدرنیته و جهانی شدن که تغییرات چشم گیر ذوق جمعی و جهان بینی را در پی دارد، از شتاب و شیفتگی ملت می کاهد و پیوند آنها را با مواریث گذشته شان حفظ می کند تا در فرآیند نو شدن نیز به دام از خودبیگانگی نیفتند.
چنین ضرورتی، مطالعه کارنامه فرهنگ و تمدن اسلامی را مستلزم بررسی همه جانبه از آغاز پیدایی تا رشد و گسترش و مراحل فراز و فرود آن تاکنون کرده است اما مطالعه و بررسی سرچشمه های آغازین شکل گیری بنای عظیم فرهنگ و تمدن اسلامی اولویت خاصی دارد زیرا در این مرحله بود که پایه های اصلی آن پدید آمد و استوار گردید.
یکی از جنبه های مهم مطالعه سرچشمه های آغازین فرهنگ اسلامی، ادبیات منقول و مکتوب آن است. ادبیاتی که میراث گرانسنگ مسلمانان طی قرون گذشته را تشکیل می دهد. در این میان ادبیات مکتوب اسلامی که ثمره برگ برگ نوشته های عالمان و اندیشمندان مسلمانی بود که به تدریج در کتاب ها و کتابخانه ها انباشته گردید، سهم ویژه ای دارد. بدیهی است که افراد و اشخاص بسیاری در امر کتابت فرهنگ و معارف اسلامی نقش داشته اند اما فضل تقدم از آن کسانی است که سنگ بنای آن را بر زمین نهادند، کسانی همچون سلمان، مسلمانی ایرانی تبار با پشتوانه ای غنی از فرهنگ و تمدن قومی.
در كتاب مكتوبات سلمان ضمن بزرگداشت مقام سلمان فارسي به عنوان یکی از صحابه برجسته رسول خدا(ص)، آثار وجودی و نقش او در پیدایش فرهنگ و نیز آثار کتابی اش از سوی اندیشمندان و پژوهشگران مورد شناسایی، بررسی و نقد و تحقیق قرار گرفته است.
كتاب مكتوبات سلمان به مناسبت برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی سلمان فارسی به كوشش دكتر علي بيات گردآوري شده و از سوي نشر اديب مصطفوي به چاپ رسيده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.