تصحيح جديدی از حديقة‌ الحقيقه به کوشش دکتر محمدجعفر یاحقی

ميراث مكتوب - تصحيح جديدی از حديقة‌الحقيقه سنايی به كوشش دكتر محمدجعفر ياحقی از سوی انتشارات سخن به چاپ می‌ رسد.
به گزارش روابط عمومي مركز پژوهشي ميراث مكتوب دكتر محمدجعفر ياحقی، محقق و استاد دانشگاه فردوسي مشهد درباره اين اثر گفت: متنی كهن از حديقة‌الحقيقه كه مربوط به اواخر قرن ششم و اوايل قرن هفتم است، در كتابخانه ليدن هلند پيدا شده كه اساس اين تصحيح قرار گرفته است.
وی در ادامه يادآور شد: اين نسخه مشتمل بر 8 هزار بيت از حديقه سنايی بوده كه از نسخه مدرس رضوی كهن ‌تر است. علاوه بر اين نسخه، نسخ ديگری نيز موجود است كه با مقايسه و پژوهش در زمينه اين نسخ، تصحيح جديدی از حديقه ارائه خواهد شد.
به گفته اين پژوهشگر، اين تصحيح از سوی انتشارات سخن مراحل پاياني انتشار را سپري مي كند و تعليقات، شرح و توضيح و ارائه مقدمه‌ای جامع در خصوص اين اثر، در تصحيح مد نظر بوده است.
وی از اثری منتخب از داستان‌ها و حكايات تاريخ بيهقی با عنوان از اين حكايت‌ها ياد كرد و گفت: اين اثر به منظور آشنايي جوانان با تاريخ بيهقي تدوين شده است كه علاوه بر ارائه گزينشی از حكايات تاريخ بيهقی، شرح مختصر و مقدمه‌ای كوتاه را نيز در خود دارد.
به گفته وی از اين حكايت‌ها از سوی انتشارات معين به چاپ خواهد رسيد و اين اثر، كتاب مفيدی برای جوانان خواهد بود.
ياحقی در ادامه از منتخب غزليات سعدی ياد كرد و گفت: منتخبی از غزليات سعدی نيز به منظور تدريس در دانشگاه‌ها و مراكز علمی در دست تدوين دارم كه اين اثر نيز، همانند از اين حكايت‌ها، با مقدمه و گزينش همراه است. سروده‌های اين مجموعه براساس نسخه غلامحسين يوسفی گزينش شده است.
در این اثر 200 غزل شرح داده شده و در پایان یک فهرست الفبایی آمده است. این کتاب در 420 صفحه تدوین و از سوي انتشارات سخن منتشر خواهد شد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.