انتشار تصحیح هفت منظر اثر هاتفی خرجردی

ميراث مكتوب - تصحیح هفت منظر هاتفی خرجردی به کوشش دکتر حسن ذوالفقاری و سیاوش مرشدی تا پایان مهرماه سال جاری از سوی انتشارات رشدآوران به بازار کتاب عرضه خواهد شد.
هاتفي خرجردي (814/22-927 ه.) از شاعران برجسته اي است که به نظيره گويي خمسه نظامي پرداخته. هفت منظر این شاعر از این جهت اهمیت دارد که یکی از نظیره های موفق هفت پیکر نظامی محسوب می شود. این اثر به لحاظ شعری از قوت و قدرت خوبی برخوردار است. مبانی تازه، معانی لطیف، توصیف‌های زیبا و بدیع و آرایه‌های لفظی و معنوی، این مثنوی را در ردیف مهم‌ ترین حماسه‌ های تاریخی ادبیات فارسی قرار داده است. همچنین وجود واژگانِ کهن و نادر، لغات و اصطلاحات ترکی و مغولیِ رایج در زبان فارسی، آن را منبعی شایسته‌ توجه فرهنگ ‌نویسان کرده است.
تصحیح هفت منظر به کوشش دکتر حسن ذوالفقاری و سیاوش مرشدی با مقابله چهار نسخه انجام شده است.
مولانا عَبدُالله هاتِفی خَرجـِردی خُراسانی (۸۵۸ – ۹۲۷ ه.ق) یا هاتفی جامی شاعر ایرانی اواخر روزگار تیموری و اوایل دوره صفویه است. او پسر خواهر شاعر ایرانی عبدالرحمن جامی بود. خرجردی در شعرسرایی دنباله ‌رو نظامی گنجوی بود. او را از مثنوی ‌سرایان بزرگ سده دهم می‌ دانند و بیشتر شعرهایش حماسیند. وی شیعه بود و شاه اسماعیل یکم نیز در باغ خانه‌اش با وی ملاقات کرد. وی در سال ۹۲۷ه.ق در زادگاهش خرجرد جام درگذشت.
از ویژگی‌های شعر ساده و روان او تشبیهات دقیق در اوصاف اشخاص و اعمال آنان و میدان‌های جنگ و صف آرایی‌ها برشمردنی است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.