آیت ذوق سلیم

ميراث مكتوب - من با آیتی پیش از آنکه او را ببینم آشنا شدم. دوست مشترکی داشتیم که از احوال او با خبر بود و شمه اي از آن را که نظرش را جلب می کرد با من در میان می نهاد. از جمله یکی این که به روزگار ورع و برهیز و پیگرد شدید برای امرار معاش در باجۀ بلیط اتوبوس می فروخته و با تحمل سختی، مناعت طبع خود را حفظ می کرده است. حضوراً با ایشان در مؤسسه انتشارات فرانکلین آشنا شدم.
در دوره ای که جناب آیتی سردبیری ماهنامه آموزش و پرورش را بر عهده داشت، از راه ترجمه و مقاله نویسی، با ایشان همکاری می کرديم. آیتی در آن دوره موفق شده بود عده ای از مقاله نویسان و مترجمان را که قلمشان را می پسندید جذب کند.
متقابلاً جناب آیتی با مجموعه سخن فارسی که من دبیرش بودم همکاری کردند. تهیۀ عنوان خسرو شیرین از این مجموعه را ایشان قبول می فرمودند که قبول عام یافت و کتاب درسی دانشگاهی شد و بارها به چاپ رسید که هنوز تجدید چاپ آن در دستور است.
در میان اهل قلم امروز ایران، آیتی به صفاتی ممتاز است. مهم ترین این صفات ذوق سلیم اوست که آثار آن در نثرش خواه ترجمه خواه تألیف پیداست. نثری سالم، بی تکلف، روان و ساده و در عین حال مهذب و پاکیزه و به دور از اعوجاج وارد و اصولی. صفت دیگر حسن انتخاب اوست. آثاری که آیتی نوشته یا ترجمه کرده فایده علم و خاص دارد و خدمت فرهنگی شمرده می شود.

آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از يادداشت استاد احمد سميعي گيلاني است در شماره 77 «كتاب ماه ادبيات و فلسفه (ويژه نامه استاد عبدالمحمد آيتي)» به چاپ رسيده است.
متن كامل اين يادداشت بر روي فايل پايين مطالعه كنيد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.