تصحیح لسان العجم اثر میرزا حسن طالقانی

ميراث مكتوب - تصحیح لسان العجم اثر میرزا حسن طالقانی به کوشش بهروز محمودی بختیاری از سوی نشر نویسه پارسی منتشر می شود.
لسان العجم اثری از میرزا حسن طالقانی است که به حمایت علی قلی خان مخبرالدوله تألیف شده است. میرزا حسن طالقانی یکی از نویسندگان چهارگانه نامه دانشوران ناصری بوده است و این کتاب را نیز در زمان سلطنت ناصر الدین شاه در دوازدهم ماه‏ رمضان 1305 هـ.ق به پایان برده است که یک سال بعد به‏ زیور طبع سنگی آراسته شده است. اهمیت این کتاب به این دلیل است که این اثر قدیمی ترین دستور زبان فارسی محسوب می شود.
یادآوری می شود این كتاب در ۲۶۳ صفحه به سال ۱۳۰۵ هجری در تهران به طبع رسیده است و چاپ دیگری هم از این اثر در ۱۷۲ صفحه به سال ۱۳۱۷ هجری در شهر بمبئی انجام گرفت.
شایان ذکر است بهروز محمودی بختیاری (متولد ۱۳۵۲ در تهران) زبان‌شناس ایرانی، و دانشیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه تحلیل گفتمان دراماتیک، رده ‌شناسی زبانها و گویشهای ایرانی، آموزش زبان فارسی و سینمای اقتباسی است. او در موسسات دانشگاهی متعددی حضور وابسته داشته است، از جمله گروه زبانشناسی دانشگاه سیدنی (تا 2013)، مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه راتگزر نیوجرسی (تا 2012)، گروه ایرانشناسی دانشگاه گوتینگن، گروه ایرانشناسی دانشگاه ماربورگ و عضویت هیات علمی افتخاری دانشگاه بین‌المللی آریا (در ایروان). همچنین او از سال 1381 تا 1392 عضو گروه ایران‌شناسی و زبان‌شناسی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی بوده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.