سندبادنامه به چاپ دوم رسید

ميراث مكتوب - چاپ دوم كتاب سندبادنامه (با نمایه) تاليف محمدبن علي ظهيري سمرقندي با مقدمه و تصحیح سید محمد باقر کمال الدینی از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شد.
ادبیات غنی فارسی بزرگترین میراثی است که از گذشتگان ما به ارث رسیده است.این منبع سرشار به صورتهای مختلف – اعم از منثور و منظوم، مکتوب و شفاهی در اختیار ما قرار دارد. یکی از گنجینه های باارزش کتابی است به نام سندبادنامه که طی قرنها و دوره های گذشته با نامهای مختلفی چون کتاب سندباد حکیم، حکایت وزارء سبعه، داستان هفت وزیر، هفت فرزانه، کتاب مکرالنساء، قصه شاهزاده و هفت وزیر نامیده شده و امروز با نام سندبادنامه در دسترس ما قرار گرفته است.
سندبادنامه کتابی است در آداب کشورداری و رفتار با رعیت و از حیث ترکیب و ساختمان شبیه کلیله و دمنه. یعنی یک داستان اصلی که در ضمن آن حکایت ها و قصص دیگری نیز می آید. متن این كتاب به اشعار فارسی وعربی نیز آمیخته است.
محمد بن علی بن حسن ظهیری کاتب سمرقندی، نویسنده این اثر، از مترسلان و کاتبان بزرگ ایران در قرن ششم هجری و صاحب دیوان رسائل قلج طمغاج خان از پادشاهان آل افراسیاب بوده است. ظهیری سمرقندی صورت ساده سندبادنامه را با استفاده از آیات قرآن، احادیث، صنایع مختلف ادبی و اشعار و امثال فارسی و عربی به نثر فنی آراسته است.
مقدمه مصحح، متن سندبادنامه، فرهنگ لغات سندبادنامه، نمایه ها و منابع و مأخذ بخش های این اثر را تشکیل می دهند.
چاپ دوم سندبادنامه (با نمایه) تاليف محمدبن علي ظهيري سمرقندي با مقدمه و تصحیح سید محمد باقر کمال الدینی در شمارگان 1000 نسخه در 337 صفحه به بهای 198000 ریال به تازگی از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است.
یادآور می شود چاپ نخست سندبادنامه در سال 1381 به بازار نشر ارائه شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.