آراستن آغاز و انجام دستنویس به خط مولف

ميراث مكتوب - متوني كه در زمان حيات مولفشان كتابت شده اند گاه اين مزيت را داشته اند كه با نظارت خود مولف استنساخ شوند. در اين گونه موارد يك يا چند گواهي بر كتاب نوشته مي شد كه نشان دهنده نظارت مولف بر امر كتابت بوده است. اين نظارت به صورت هاي مختلفي ثبت مي شده است. يكي از اين روش ها كه در مطلب حاضر معرفي شده آن است كه مولف چند سطر از ابتدا و چند سطر از انتهاي نسخه را به خط خود نوشته است تا مشخص شود كه كتابت با نظارت او آغاز شده و با نظارت اون نيز به پايان رسيده است.
اين شيوه تاكنون در دو نسخه كه متعلق به دوره تيموري هستند ديده شده است:
1 - نقد النصوص از نورالدين عبدالرحمان جامي (د 898 ق) با تاريخ 890 ق. مجموعه بشير آغا در كتابخانه سليمانيه تركيه، ش 93/1 كاتب نسخه مصطفي رومي احتمالا از شاگردان رومي الاصل جامي بوده است.
2 - مجموعه اي از كتاب ها و رسالات صائن الدين علي تركه (د 835 ق) كتابت شده ميان سال هاي 821 - 841 ق. كتابخانه مجلس شوراي اسلامي، ش 10196 كاتب نسخه يكي از شاگردان مولف به نام ظهيرالدين محمد است.
آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از مقاله «آراستن آغاز و انجام دستنويس به خط مولف» به قلم جواد بشري است كه در دفتر هجدهم نشريه نامه بهارستان منتشر شده است.
متن كامل اين مقاله را در فايل پايين مطالعه كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.