منبعی جدید در مورد تاریخ سلاجقه آناتولی

ميراث مكتوب - تاكنون منابع و اسناد مهم بسيارى در مورد تاريخ سياسى، فرهنگى و اجتماعى سلاجقه آناتولى به عرصه ظهور درآمده و به چاپ رسيده است كه در تحقيقات مورد استفاده قرار گرفته اند. به رغم تمام اين تحقيقات راجع به تاريخ سلاجقه آناتولى، هنوز مسائل سياسى و فرهنگى آن دوره به اندازه كافى روشن نشده است. نسخه هاى خطى بسيارى در رابطه با اين دوره در كتابخانه هاى تركيه موجود است كه هنوز نامكشوف باقى مانده است. بسيارى از اين منابع و اسناد مرتبط با تاريخ اجتماعى دوره سلاجقه آناتولى، نياز به كشف و معرفى دارند.
در اين مقاله، راجع به حوادث سياسى و حركت هاى فكرى دوره
سلاجقه روم در آناتولى و سوريه، منبع بسيار ارزشمندى به نام تشويق الارواح و القلوب معرفى خواهد شد كه از نظر اهميت تاريخى و فرهنگى آن دوره قابل توجه است. اين اثر به قلم ابن سراج محمد بن على بن عبدالرحمن دمشقى رفاعى نوشته شده كه در اوايل قرن هشتم والي گري بهِسنا و كختا را عهده دار بوده است. اثر از نظر تاريخ سلاجقه روم حايز اهميت بسيارى است كه تاكنون به صورت مجهول باقى مانده بود و در اينجا براى اولين بار معرفى خواهد شد. تنها نسخه اثر بدين صورت به ثبت رسيده است: كتابخانه حسين پاشا عموزاده (سليمانيه)، به شماره 272 كه در وضعيت بسيار فرسوده اى قرار دارد.
آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از مقاله «منبعی جدید در مورد تاریخ سلاجقه آناتولی» تاليف ميكائيل بايرام به ترجمه زهرا محمدي است كه در شماره 182 كتاب ماه تاريخ و جغرافيا به چاپ رسيده است.
براي مطالعه متن كامل اين مقاله بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.