سرگذشت شعر فارسی از قرن ششم تا نهم هجری

ميراث مكتوب - کتاب شعر فارسي از قرن ششم تا نهم هجري، تألیف ناصر نیکوبخت از سوی نشر سمت منتشر شد.
در جلد اول كتاب شعر فارسي از قرن ششم تا نهم هجري ضمن تبیین پیدایش اولین نمونه‌های شعر فارسی، به معرفی برجسته ‌ترین شاعران پارسی ‌گوی تا نیمه‌های قرن ششم و گزینشی از اشعار آنان بر اساس نوع ادبی حماسی، غنایی و تعلیمی پرداخته شده است و در جلد دوم اين اثر کوشش شده ادامه سیر شعر فارسی بر اساس تفکیک مکتب ادبی شاعران (سبک شعری دوره) و سیر تاریخ پیدایش آثار شعری، تحت عنوان شعر فارسی از قرن ششم تا نهم هجری تحقیق شود.
معرفي شاعران برجسته و گزيده اي از اشعار آنان، توجه به زندگي، تاريخ سياسي و اجتماعي شاعران و سبك آثار، اجتناب از توضيحات زايد از ويژگي هاي اين اثر است.
همچنين در تدوین این اثر از دیوان شاعران، تذکره‌ها، کتابهای تاریخ ادبیات و پاره‌ای منابع مرتبط با موضوع استفاده شده و در کتابنامه فقط به منابعی اشاره شده که به گونه‌ای از آنها نقل قول مستقیم شده است و در پانوشت معرفی شده‌اند.
تألیف و چاپ متون درسی برای آموزش دانشجویان غیر فارسی‌زبان رشته زبان و ادبیات فارسی، یکی از مهم‌ترین نیازهای دانشگاهها و مراکز علمی و آموزشی است که بدین مهم اشتغال دارند. از این رو، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس با همکاری انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی، تألیف کتاب‌هایی را برای تدریس در این مراکز در دستور کار خود قرار داده‌اند. کتاب حاضر یکی از مجموعه متون درسی مذکور است که با همکاری نهادها و مراکز مورد اشاره و مشورت و نظارت شورای علمی بین‌الملل «سمت» تهیه شده است.
کتاب شعر فارسي از قرن ششم تا نهم هجريتاليف ناصر نيكوبخت در قطع وزيري،146 صفحه به بهاي 30000 ریال از سوي نشر سمت به چاپ رسيده است.افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.