«اخبار سوخته»

انتقاد دکتر محسن جعفری مذهب به سایت میراث مکتوب

ميراث مكتوب - دكتر محسن جعفري با ارسال مطلبي با عنوان «اخبار سوخته» به روابط عمومي مركز پژوهشي ميراث مكتوب جهت درج در سايت، از برخي اخبار مندرج بر روي سايت اين مركز و مراكز فرهنگي ديگر انتقاد كرده است.
متن نامه دكتر محسن جعفري مذهب - بدون هيچ دخل و تصرفي - و متعاقبا پاسخ روابط عمومي مركز پژوهشي ميراث مكتوب در ادامه آمده است.

خبر سوخته
«برخي موسسات بويژه فرهنگي، خبرهايي را بر سايتهاي خود ميگذارند كه تنها براي دلسوزاندن خوانندگان علاقمند است. ساعت 12:28 روز شنبه 30 شهريور خبري برسايتي قرار گرفت كه تأكيد «فوري» داشت وقتي كه خبر را خواندم و فايل پيوست را باز كردم ديدم آخرين مهلت عمل به توصيه هاي سودمند فايل همان روز بود. بنظر شما قصد آن موسسه از اين خبر فوري چه بود؟ ما هم كه خم رنگرزي نداشتيم تا آن توصيه هاي علمي را در آن بياندازيم و سپس چكيده هاي روسي و انگليسي آنرا تهيه و به آن كشور ارسال نماييم. انگار نه خاني آمده و نه خاني رفته. راه دور چرا برويم. همين سايت ميراث مكتوب در تاريخ 21 مرداد خبر برگزاری دوره‌ آموزشی «مقدمه‌ای بر نسخه‌ شناسی اسلامی» را بنقل از سايت كتابخانه مجلس آورد. خبر برگزار شدن اين نشست هم بنقل از سايت كتابخانه مجلس آمد. حال چرا بنقل از كتابخانه مجلس، آنهم محتملأ ماجرايي دارد. يعني ميراث مكتوب كه مدعي اينگونه فعاليتهاي نسخه شناسي است (شايد هم نيست!؟) از برگزاري آن مطلع نبود كه از اعضاي ايراني تيما است؟ اگر نبود كه واويلا. و اگر بود كه ... كه. مثلأ خبر برگزاري دهمين كنفرانس نسخه هاي خطي را كه در 31 آگوست تا 2 سپتامبر 2014/ 9 تا 13 شهريور سال آينده در دانشگاه كمبريج برگزار خواهد شد و خبرش از هم اكنون بر سايت تيماست، كي ميتوان بر سايت ايراني ديد؟ زماني كه ثبت نام كردند و مقاله و چكيده آن را نوشتند و فرستادند و ويزا گرفتند و چمدانها را بسته اند؟
خبر حضور ايرانشناسان و نسخه شناسان و ... را هم پس از خروج آنها از كشور ميخوانيم. بنظر ميرسد اطلاع رساني سودمند، كمترين سهم را در فعاليتهاي نهادهاي فرهنگي دارد.
محسن جعفري مذهب

پاسخ روابط عمومي مركز پژوهشي ميراث مكتوب به مطلب ارسالي دكتر جعفري مذهب:

جناب آقای دکتر جعفری مذهب
با سلام
احتراما نظر به نامه ارسالی جنابعالی با عنوان «خبرهای سوخته»، موارد زیر جهت استحضار تقدیم می شود:
1 – درباره موضوعی که فرموده بودید چرا به نقل از کتابخانه مجلس؟ همانگونه که مستحضر هستید تبادل اطلاعات در دنیای جدید از طریق تبادل لینک ها صورت می گیرد و بسیاری از بنگاه های خبری دنیا که کارشان از اهمیت بسیاری برخوردار است اخبار خود را از منابع دیگر ذکر می کنند و نمی دانم بر درج یک خبر از سایت کتابخانه مجلس چه ایراد و اشکالی وارد است؟ همانگونه که دیگر سایتهای مرتبط، اخبار جدیدی را که مرکز در سایت خود درج می کند( و البته این اخبار جدید کم نیستند، آمار بازدیدکننده سایت میراث مکتوب نشانگر این ادعا است) را نقل می کنند ، این مرکز نیز اخبار جدید را از سایتهای مرتبط نقل می کند.
2 – درباره عنوان «خبرهای سوخته» باید ذکر کنم، در بخشی از خبر «مقدمه‌ای بر نسخه‌ شناسی اسلامی» در دانشگاه کمبریج ذکر شده «تعداد شرکت کنندگان در دوره‌ کامل به حد نصاب رسیده است، اما علاقه مندان می توانند با مراجعه به نشانی زیر admin@islamicmanuscript.org نام‌شان را برای شرکت در لیست اضافه کنند.» و هنوز فرصت حضور در این کنفرانس برای پژوهشگران باقی بوده و نمی توان این خبر را، خبری سوخته نامید.
3 – روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب، بارها از حضرتعالی و سایر اساتید محترم خواسته است، اگر خبر تازه ای در حوزه میراث مکتوب و متن پژوهی و نسخه شناسی دارند، از سر مهر، در اختیار مرکز قرار دهند تا در اولین فرصت به اطلاع پژوهشگران و علاقمندان برساند.تلاش همکاران ما همواره بر این بوده که اطلاع رسانی درست و دقیق انجام شود.
و در پایان از شما برای توجه به سایت میراث مکتوب قدردانی می کنم.

روابط عمومی و امور بین الملل
مرکز پژوهشی میراث مکتوب..........................................................

نظر کاربر:رهگذر
چهارشنبه 3 مهر 1392 - 18:25
با سلام احتراماً من يکي از اعضاي پر و پا قرص سايت ميراث مکتوب هستم و روزانه يکي دو بار به سايت اين مرکز سر مي زنم، انتقاد دکتر محسن جعفری مذهب تا حدي وارد است چه سايت ميراث چند صباحي هست که دچار رکود شديدي نسبت به گذشته شده و دليل آن هم شايد عدم بودجه کافي اين مرکز همانند ديگر مراکز دولتي است که توان پرداخت هزينه هاي به روز اوري سايت را از اين گونه مراکز گرفته؛ که اميدوارم با روي کار آمدن دولت جديد آن هم از بين برود. پيش تر وقتي به سايت ميراث مکتوب نگاه مي کردي هر روز و شايد هر چند ساعت به روز مي شد اما الان شايد اين اتقاق هر چند روز - البته در برخي از مطالب به روز است- اتفاق مي افتد. به هر روي باز دست مريزاد که هنوز به فکر فرهنگ و ارتقاي فرهنگي هستيد.


نظر کاربر: الف
پنجشنبه 4 مهر 1392 - 17:01

سلام ببینید در دنیای خبر همه چیز محتمل است، سایت میراث مکتوب و امثال آن، نمونه کوچکی هستند که با کمترین امکانات سعی در اطلاع رسانی و افزایش اطلاعات کاربران دارند. واقعا بزرگان عرصه فرهنگ و اساتید محترم عزیز ما چه کرده اند برای این سایتها؟ چند درصد آنان جدیدترین اخبار را در اختیار صاحبان وب قرار میدهند؟ برای یک مصاحبه ساده چه اندازه اذیت میکنند؟ سایت کتابخانه مجلس را نگاه کنید در طی روز با معرفی کتابها و اخبار جدید به روز است یا سایت میراث مکتوب سایت کتاب ایران، لیزنا . به راستی ما چند سایت فعال در حوزه کتاب خوانی داریم؟ به جز مجلس، ایبنا، لیزنا، میراث مکتوب شما نام ببرید ببینید از تعداد انگشتان دست آیا تجاوز میکند؟ بنده به عنوان یک کاربر همیشگی دست این عزیزان را به گرمی میفشارم و میگویم دست مریزاد