آداب و رسوم عصر صفوی در نگاه یک جهانگرد ایتالیایی

ميراث مكتوب - سفرنامه جملی کارری، جهانگرد ایتالیایی، از آن جهت مفید و قابل بررسی است که با ظرافت تمام، مشاهدات خود را از شهرهای ایران و مردم و آداب و رسوم آنان بیان کرده است. این سفرنامه از اوضاع مردم ایران در اواخر دوره صفویه سخن می‌گوید و اگرچه اعتقادات و آداب و رسوم آن زمان تفاوت فراوانی با فرهنگ امروز جامعه ما دارد، اما چون از نگاه دقیق جهانگرد ایتالیایی به وقایع نگریسته شده جالب توجه است. نویسنده، هم از اوضاع دربار و اخلاق پادشاهان صفوی سخن گفته و هم از مردم کوچه و بازار. شرح سفرهای او به شهرهای جلفا، تبریز، قم، اصفهان، شیراز و بندر لنگه و بیان دیدنی‌های این شهرها برای محققان و دانشجویان بسیار مفید است.
فرانچسکو جملی کارری در سال 1651م در ایتالیا متولد شد و در 1725 در سن 74 سالگی در ناپل درگذشت. وی در 14 ژوئن 1693 بعد اتمام تحصیلاتش به سفر در سراسر جهان پرداخت این سفر او پنج سال و نیم طول کشید و از مصر، قسطنطیه، ارمنستان، ایران، هند، چین و فیلیپین دیدن کرد بعد از راه اقیانوس آرام به مکزیک و سرانجام اسپانیا وارد شد و از فرانسه به ایتالیا بازگشت وی در 4 دسامبر 1698در ایتالیا سفر خود را به اتمام رساند و شرح سفر خود را در سال 1699م در شش جلد با عنوان سفر در سراسر جهان در ناپل به چاپ رساند. در سال 1694م کارری به سفر خود در ایران پرداخته که با عنوان سفرنامه کارری توسط دکتر عباس نخجوانی و عبدالعلی کارنگ ترجمه شده است. چاپ اول این کتاب در سال 1348 توسط اداره کل فرهنگ و هنر آذربایجان شرقی منتشر شده است چاپ دوم این کتاب در پاییز 1383 توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است. در هردو چاپ به زندگی نامه مولف پرداخته نشده و فقط سفرنامه او را به ایران ترجمه و چاپ شده است. در پایان نیز فهرست اعلام آمده است.
این کتاب شامل یاداشت هایي در زمینه مشاهدات و مطالعات این جهانگرد ایتالیایی در شهرهای جلفا، تبریز، قم، اصفهان، شیراز، بندر لنگه، روستاها و دهکده های ضمن راه و یکی از مدارک جالب و پرارزشی است که وضع عمومی کشورمان را در اواخر دوران صفویه تشریح ميکند. کارری در سال 1105ه.ق در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی به ایران آمده است و در مراسم تاجگذاری شاه سلطان حسین شرکت کرده است.
چاپ سوم سفرنامه کارری نوشته جوواني فرانچسكو كارري ترجمه عباس نخجواني و عبدالعلی کارنگ در شمارگان 1000 نسخه 236 صفحه، به بهاي 40000 ريال در ماه جاري از سوي انتشارات علمي و فرهنگي منتشر شده است.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.