ره آوردی از طاق بستان

ميراث مكتوب - طاق بستان يكي از مواريث مهم فرهنگي، باستاني و اسطوره‌اي ايرانيان محسوب مي ‌شود. اين مجموعه كه داراي سنگ ‌نگاره‌هاي ارزشمندي از هنرمندان ايراني است در بسياري از پژوهشها مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
وضعيت اين سنگ ‌نگاره‌ها حاكي از آن است كه آن ها همگي در يك دوره خلق نشده‌اند بلكه اين مجموعه در طول دوره ساسانيان با توجه به تحولات تاريخي به ‌تدريج گسترده شده است.
پس از اسلام بر اين مجموعه اثري جدي افزوده نشده است تا آنكه در دوره قاجار سنگ ‌نگاره‌اي در ايوان بزرگ، محمد علي ميرزا و دو پسر وي و آقاغني را به تصوير مي‌ كشد.
کتاب طاق بستان نخستین مجموعه مقاله منسجم در معرفی و شناخت تطبیقی هنر در محوطه باستانی طاق بستان کرمانشاه است. مقالات این کتاب، حاصل برگزاری هم‌اندیشی مطالعات هنر تطبیقی در طاق بستان است که چهار سال پیش با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه برگزار شد.
طاق بستان يكي از مراكز مهم و بي نظير باستاني و تاريخي كشور و از ميراث برجسته جهاني محسوب مي شود. مجموعه اين آثار غني هنوز به طور كامل مورد بررسي و رمزگشايي قرار نگرفته است.
كتاب حاضر با نگرشي تازه مي كوشد تا در همايش بينارشته اي به مطالعه اين اثر باستاني بپردازد. به همين منظور استادان و كارشناساني از دانش هاي متفاوت مانند باستان شناسي، تاريخ هنر، حكمت، نشانه شناسي، شمايل شناسي و اسطوره شناسي گرد هم آمده اند تا هر يك به سهم و در حوزه خود به رمزگشايي بپردازد.
كتاب طاق بستان (مجموعه مقالات ادبي هنري) با کوشش و گردآوری بهمن نامور مطلق، در شمارگان هزار و 100 نسخه، 227 صفحه و قطع رقعي به بهاي 125000 ريال از سوی انتشارات سخن روانه کتابفروشی‌ ها شده است.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.