بررسی گرشاسپ نامه مصور 755 ق

ميراث مكتوب - از گرشاسپ نامه اسدي طوسي (سروده 458 ق) نزديك به چهل نسخۀ خطی کامل و ناقص باقی مانده است. اقدم آنها متعلق به موزۀ توپقاسرای در استانبول است که به سال 755 ق و به دست حسن بن الحاج رکن الدین درج (؟) کتابت شده است. بررسی نسخه شناختی این دستنویس موضوع مقالۀ حاضر است.
دستنویس حاضر 91 برگ دارد. هر صفحه در چهار ستون بیست و پنج سطری و به خط نسخ نوشته شده است. تعداد ابیات آن، با احتساب ابیات نونویسی که بر سه ورق ترمیمی کتابت شده اند 6955 بیت است.
این دستنویس 7 مجلس مینیاتور دارد که از این میان 5 مینیاتور کامل و 2 تا ناقص است. جای 33 مجلس مینیاتور دیگر سفید گذاشته شده است.
مولف در این مقاله ضمن توصیف مشخصات ظاهری نسخه، به بررسی مسائلی چون اصالت مینیاتورها، ورق شمار قدیم نسخه و رکابه ها، افتادگی و جابه جایی اوراق، یادداشت های برافزوده، عناوین داستان، رسم الخط و املاهای قابل توجه بعضی کلمات، علائم تصحیح و مقابله، حرکت گذاری کلمات و جز آن پرداخته است.
ادامه مقاله «بررسی گرشاسپ نامه مصور 755 ق (موزه توپقاسراي، ش خزينه 674) نوشته دكتر محمود اميدسالار كه در دفتر هجدهم مجله نامه بهارستان به چاپ رسيده است را با كليك بر روي گزينه دريافت فايل مطالعه كنيد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.