رمزنگاری در نامه ها (برگرفته از صبح الأعشی فی صناعة الانشاء)

ميراث مكتوب - اين مقاله ترجمه بخشي از كتاب صبح الاعشي في صناعة الانشاء تاليف ابوالعباس احمد بن قلقشندي (756 - 821 ق) است، يعني فصل هشتم از باب دوم مقاله چهارم با عنوان «في اخفاء ما في الكتب من السر».
موضوع اين فصل رمزنگاري (تعميه / ترجمه / ترجمان) و رمزگشايي روش در رمزنگاري وجود دارد: يكي استفاده از نوشت افزاري خاص، بدين معني كه نامه با ماده اي نوشته شود كه در هنگام نگارش ديده نشود و به خواندن آن پس از به كار بستن ترفندي ممكن گردد و ديگر نوشتن به خط خاص. اين دو روش دو گونه دارد: يكي نوشتن به خطي كه در بين مردم متداول نباشد، مانند نوشتن به خط مغولي، عبري يا سرياني و ديگر نوشتن به خطي ابتكاري كه نويسنده نامه خود آن را ابداع كرده باشد.
مولف چند روش نيز براي ساخت حروف جديد ذكر كرده است.
پس از قلقشندي به نقل از دُرَيهِم و ارائۀ دو نمونۀ كوتاه از او بيان اصول رمزگشايي پرداخته كه اين اصول شباهت بسيار با شيوه مونتر (munter) دانشمند دانماركي، در خواندن خط اوستايي دارد.
آنچه در بالا مطالعه چكيده مقاله «رمزنگاری در نامه ها (برگرفته از صبح الأعشی فی صناعة الانشاء)» به ترجمه، تحقيق و تحشيه هادي عالم زاده است كه در دفتر هجدهم مجله نامه بهارستان منتشر شده است.
ادامه مقاله را در فايل پايين بخوانيد.


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.